2. El Araba Satışında 6 Ay 6 Bin KM Sınırı Geliyor!

10 Ağu 2022
0 Yorum
2. El Araba Satışında 6 Ay 6 Bin KM Sınırı Geliyor!
İÇİNDEKİLER

Otomotiv sektöründe artan fiyatların önüne geçmek için sürekli olarak yeni düzenlemeler yapılıyor. Son duyuru Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından yapıldı. Sıfır araç alan bir kişi kim olursa olan ilk tescil yapıldıktan sonra araba satışında 6 ay 6 bin km sınırına takılacaklar. Bu sayede yüksek fiyattan satılan sıfır araçların satışına bu şekilde engel olunması planlanıyor.

Bakan Muş bu konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Açıklamada birçok sıfır ikinci el araç ilanının olduğuna değinerek, bunun aslında sıfır araç alınabildiği anlamına geldiğine vurgu yaptı. Bu konuda hazırlanan yönetmelikle galerici, şirketlerin ve rent a car işi yapanlara 6 ay ve 6 bin kilometre sınırının getirileceğini aktardı. Bu sayede gerçekten araç alım ihtiyacı olanlara yardımcı olacaklarına vurgu yaptı.

Şirketlerin bu konuda eğer fiyatları arttırma ve piyasa da oynama yapma gibi bir durum varsa Rekabet Kurulu’nun bu konuda inceleme yetkisinin bulunduğunu da aktardı. Bu şekilde yapılan düzenleme ile sıfır ikinci el ilanları ile artık karşılaşmayacaklarını ekledi.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkanından Açıklama

Bu durumun galericiler yüzünden olmadığı söyleyen İMAS Başkanı Hayrettin Temel, sıfır araç satıcılarının galeri olarak bilinen kişilere sıfır araç satmadığını ekledi. Bu durumunda araç kiralama filoları yüzünden olduğu söyledi. Bu kuralın filolar için 5 bin kilometre olarak uygulandığını söyledi. 6 ay uygulanamaz durumunun da aynı şekilde var olduğunu ve bunun kanun olarak çıkacağını söyledi. Bu durumun ikinci el araç satıcıları için herhangi bir etkisi olmayacağını düşündüklerini ekledi.

Araba Fiyatları Neden Yükseliyor?

Kayıt altında bu işi yapanlar ile herhangi bir problem yaşanmayacağı açıklamada yer verildi. Piyasaların yükselmesinin altında bu işi kayıt dışı olarak yapan kişiler olduğunun altı çizildi. Zaten ikinci el araç satan bir kişinin sıfır araç alma hakkının olmadığına vurgu yapıldı. Filo şirketlerine uygulanan bu kuralın kanun olarak uygulanmasına karar verildiği aktarıldı.

Artık normal insanların araçlarını binmek için değil bir yatırım aracı olarak aldığı da başkan tarafından aktarıldı. Bu insanların son 1,5 senedir yaptıkları bu yüksek talep de fiyatların yükselmesine neden olduğuna vurgu yaptı. Piyasanın asıl probleminin bu olduğunu belirttir.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanından Açıklama

MASFED Başkanı Aydın Erkoç, bu konuyla ilgili olarak açıklama da bulundu. Sıfır araç bayilerinin hiçbir şekilde galericilere araç satmadığını, bunun kiralama şirketlerine yapıldığını ve bu şekilde araç alındığını aktardı. Kayıt dışı olarak belirtilen kişilerin bu şekilde iş yapan kişiler olduğunu aktardı.

Bu işi yapanlar arasında asıl işi galerici olmayan berber, mobilyacı, giyimci, manav ve kasapların olduğunu belirtti. İkinci el araç satıcıların sıfır araç alması tamamen yasak olan bir durum olduğunu ve bunun sadece galericiler üzerinden olmadığı da aktarıldı. Bu tür insanların piyasada fiyatların artmasına neden olduğu da belirtildi.

haraketli araba