Acura ZDX, Tamamen Elektrikli Araç Olarak Geri Geliyor

23 Ağu 2022
0 Yorum
Acura ZDX, Tamamen Elektrikli Araç Olarak Geri Geliyor
İÇİNDEKİLER

Bir “tasarım çalışması” olarak Precision EV Concept’i ortaya çıkarmanın hemen ardından Acura, ilk tamamen elektrikli aracının 2024’te çıkacak olan ZDX adlı bir “performans SUV” olacağını duyurdu. ZDX ve daha yüksek performanslı ZDX Type S Acura, gelecekteki EV’lerin kendi e:Architecture’ını kullanacağını söylese de, GM ile işbirliği içinde ikincisinin Ultium pil teknolojisi ve EV platformu kullanılarak inşa edilecek.

Acura’ya göre ZDX, Precision EV Concept ile birçok stil unsurunu paylaşacak. Yeni ZDX, konseptin çizgilerini korursa, adaşının daha coupe benzeri stilini benimsemek yerine daha geleneksel görünümlü bir SUV olacak. Dört model yılı boyunca orijinal ZDX’in başarısızlığı göz önüne alındığında, tekrardan hayata dönmesi ilginç bir seçim.

Precision EV Concept’in en dikkat çekici tasarım öğelerinden biri ön aydınlatmasıdır. Daha yeni içten yanmalı Acura’da gördüğümüz özel elmas beşgen ızgara aydınlatılıyor ve otomobil üreticisinin “chicane” gündüz sürüş farları ve geleneksel sis lambası konumunda yeni “parçacık arızası” ışıkları ile çevreleniyor.

acura zdx iç dizayn

Konseptin üretime geçmesi muhtemel diğer önemli özelliği, otomobil üreticisinin “hiper geniş, kavisli şeffaf bir ekran” olacağını söylediği Acura’nın multimedya sisteminin güncellenmiş bir versiyonu. Acura, iç kontrollerin çoğunun dokunmatik ekrana yerleştirileceğini gösterebilecek yeni sistemin dokunmatik tabanlı geri bildirimini duyurdu.

Precision EV Concept’te şu anda bir üretim aracına dönüşmesi pek olası değil: kamera tabanlı yan aynalar, geleneksel olmayan bir direksiyon simidi şekli ve tamamen otonom sürüş yeteneği.

ZDX’in GM’nin Ultium teknolojisini kullanacağı göz önüne alındığında, yeni SUV’nin GM’nin çeşitli markalarının EV’leriyle benzer boyutları paylaşması mümkün, ancak muhtemelen ZDX’in tasarımında pek çok veya muhtemelen ortak tasarım öğeleri olmayacak.

En Çok Tercih Edilen Acura Modelleri

haraketli araba