Ardahan Plaka Kodu Kaçtır? Ardahan ve İlçelerinin Plaka Harfleri

31 Mar 2023
0 Yorum
Ardahan Plaka Kodu Kaçtır? Ardahan ve İlçelerinin Plaka Harfleri
İÇİNDEKİLER

Ardahan, ülkemizin kuzeydoğu bölgesinde yer alan illerimizden bir tanesidir. Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan bu şehrimiz Doğu Karadeniz’in hemen ardından gelmektedir. Gürcistan sınırında yer alan bu ilimizle ilgili merak edilen soruların başında Ardahan plaka kodu kaçtır sorusu geliyor. Ardahan ilinin plaka kodu 75’tir.

Ardahan plaka kodu 75 olarak kabul edilmekte ve kullanılmaktadır. Bunun sebebi Ardahan ilimizin ülkemizin yasalarına göre 75’inci vilayeti olmasından kaynaklanıyor. 1992 yılına kadar Kars’ın bir ilçesi olan bu şehrimiz çıkarılan yasa ile il statüsüne kavuşmuştur. Bundan dolayı plaka düzenlemesinde bu sayıda il olduğu için şehrin plaka kodunun 75 olmasına karar verilmiştir.

75 plaka kodu sadece Ardahan ilimiz için değil bu ilimiz sınırların yer alan tüm ilçeler içinde geçerlidir. Bunun sayesinde sistem en doğru şekilde düzenlenmiştir. İlçeleri ayırmak için harf kodları tercih ediliyor. Üç kısımdan oluşan plakanın son kısmında yer alan sayılar o aracın kayıt olma sırasını belirtmek için kullanılmaktadır.

Ardahan İlçelerinin Plaka Kodları ve Harfleri

Ardahan ilimize ve ilçelerine ait olan plaka kodu 75’tir. Bunun devamında ki harflerse o şehrin ve ilçelerin ifadesi için kullanılıyor. Yazının devamında yer alan tabloda detaylı olan hangi plakanın hangi ilçeye ait olduğunu öğrenmek için kullanılan tüm harf kodlarını görmeniz mümkündür.

Ardahan ilimizde ki tüm trafikte yer alan plakalı araçlar bu sisteme göre plaka sahibi olmuştur. Günümüzde otomatik plaka atama sistemine geçilmiş ve insanların plakaları bu şekilde atanmaya başlanmıştır. Ancak harf kodlu plakalar hala geçerliliğini korumakta ve doğru bakıldığında bilgi sahibi olan insanlara bu konuda çok detaylı bilgi aktarmaktadır. Sizlerde bu konuda tüm bilgilere sistem üzerinden bulabilirsiniz.

İLİ ALT SINIR ÜST SINIR VERGİ DAİRESİ
ARDAHAN AC 1 AZ 999 ARDAHAN V.D.
ARDAHAN M 1 M 9999 ARDAHAN V.D.
ARDAHAN T 1 T 9999 ARDAHAN V.D.
haraketli araba