Bartın Plaka Kodu Kaçtır? Bartın ve İlçelerinin Plaka Harfleri

31 Mar 2023
0 Yorum
Bartın Plaka Kodu Kaçtır? Bartın ve İlçelerinin Plaka Harfleri
İÇİNDEKİLER

Bartın ülkemizin Karadeniz Bölgesinde yer alan illerinden bir tanesidir. Batı Karadeniz’de yer alan bu ilimiz Zongulgak’tan ayrılarak il statüsüne sahip olmuştur. Bu ilimiz ile ilgili en çok merak edilen soruların başında Bartın plaka kodu kaçtır sorusu geliyor. Bartın plaka kodu 74 olarak belirlenmiştir.

Sizlerde bu ilimizin plaka kodunu merak ediyorsanız 74 olduğunu öğrenmiş oldunuz. Ancak bunun yanında bu plaka kodunun Bartın’a neden verildiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bunun sebebi Bartın’ın ülkemizin 74’üncü ili olmasıdır. 1991 yılında yapılan düzenleme ile bu şehrin il statüsüne geçmesine karar verilmiştir. Bunun bir sebebi de giderek daha büyümesi ve buna uygun hareket edilmesidir.

74 plaka kodu hangi ilimizin sorusunun cevabı bu tarihten itibaren Bartın olarak kabul edilmiştir. Bu şehrimizde yer alan insanlar motorlu kara taşıtı aldıklarında kullanmak zorunda oldukları plakanın önünde 74 numarası yer almak zorundadır. Bu kullanılmaması durumunda trafik kanuna göre ciddi yaptırımları bulunmakta ve uygulanmaktadır.

Bartın İlçelerinin Plaka Kodları ve Harfleri

Bartın il merkezi, Ulusa, Amasra, Kuracaşile olmak üzere dört farklı belediyeye sahiptir. Yani il merkezi dışında üç ilçe Bartın sınırlarında yer almaktadır. 74 plaka kodunun devamında yer alan harfler bunlar için belirlenmiştir. Aşağıda yer alan tabloda ilçeler ve il merkezi için belirlenen harf kodları aşağıda yer almaktadır.

Bunun anlamı hangi ilçede yaşandığının bilgisini vermek ve aynı zamanda vergi işlemlerinin bu şekilde doğru bir şekilde yapılmasını sağlamaktır. Ülkemizde yer alan tüm il statüsüne sahip şehirler için aynı sistem günümüzde kullanılıyor. Ancak bunun dışında artık otomatik plaka atama sistemiyle yeni kayıt olan araçların plakası belirlenmeye başlanmıştır.

İLİ ALT SINIR ÜST SINIR VERGİ DAİRESİ
BARTIN AC 1 AZ 999 BARTIN V.D.
BARTIN BA 1 BZ 999 BARTIN V.D.
BARTIN M 1 M 2500 BARTIN V.D.
BARTIN MA 1 MA 999 BARTIN V.D.
BARTIN T 1 T 2500 BARTIN V.D.
BARTIN PA 1 PE 270 BARTIN V.D.
haraketli araba