Batman Plaka Kodu Kaçtır? Batman ve İlçelerinin Plaka Harfleri

31 Mar 2023
0 Yorum
Batman Plaka Kodu Kaçtır? Batman ve İlçelerinin Plaka Harfleri
İÇİNDEKİLER

Batman, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir ildir ve Batman plaka kodu 72’dir. Küçük illerimizden birisi olan şehir 1990 yılında çıkarılan kanunla ülkemizin 72’inci ili statüsünü kazanmıştır. Bu kanunla belirlenmiştir ve günümüzde hala aynı statüye sahiptir.

Bu şehrimizle ilgili en çok merak edilen soruların başında Batman plaka kodu kaçtır geliyor. Bu şehrimize ait plaka kodu 72’dir. Çünkü ülkemizin 72’inci ili olmasından dolayı bu kodun plaka için verilmesine karar verilmiştir. Sizlerde aşağıda gördüğünüz gibi harf kodlarının önünde bu plaka kodunu gördüğünüz araçların Batman’a ait olduğunu anlayabilirsiniz.

67 ilimiz için harf sıralaması tercih edilirken, bundan sonra il olan şehirlerimiz içinse il olma sırasına göre plaka verilmesine karar verilmiştir. 72 plaka kodu Batman ilimize aittir. Bunun yanında ilçeleriyle merkezin sistem üzerinde karışmaması içinde harf kodları kullanılıyor. Yani şehir için belirlenen plaka kodunun devamına gelen harf kodları o aracın hangi ilçe vergi dairesine kayıtlı olduğunu ifade etmek için kullanılmaktadır.

Batman İlçelerinin Plaka Kodları ve Harfleri

Batman ilçeleri için plaka kodu da 72’dir. Ancak il merkezi ile ilçelerin birbirlerinden ayrılmasını sağlamak için kullanılan sistem harf kodlarıdır. Plaka üzerinde gördüğünüz bu kodlar aracın hangi ilçeye kayıtlı olduğunu ifade etmek için kullanılmaktadır. Aşağıda yer alan tabloda Batman merkezin ve ilçeleri için belirlenen, kullanılan harf kodlarını görebilirsiniz.

İlçenin büyüklüğüne göre harf kodunun ardından gelen sayılar 4 haneliye kadar çıkabiliyor. Bu sistem tüm illerimizin hepsinde aynı şekilde kullanılıyor. Ancak bunun dışında olan sonuçlar içinse doğru sistem kalıcı bir şekilde bunu kabul etmek yerine otomatik plaka atama sistemine geçilmesi oldu. Günümüzde artık plakalar bu sistem üzerinden belirleniyor.

İLİ ALT SINIR ÜST SINIR VERGİ DAİRESİ
BATMAN AC 1 AZ 999 BATMAN V.D.
BATMAN D 1 D 999 BATMAN V.D.
BATMAN D 9501 D 9999 KOZLUK M.MD
BATMAN DA 1 DP 999 BATMAN V.D.
BATMAN KA 1 KZ 999 KOZLUK M.MD
BATMAN M 1 M 999 BATMAN V.D.
BATMAN M 9001 M 9999 KOZLUK M.MD
BATMAN T 1 T 999 BATMAN V.D.
BATMAN T 7000 T 7999 KOZLUK M.MD
BATMAN S 1 S 999 BATMAN V.D.
BATMAN S 9001 S 9999 KOZLUK M.MD
BATMAN EA 1 EE 999 BATMAN V.D.
haraketli araba