Bayburt Plaka Kodu Kaçtır? Bayburt ve İlçelerinin Plaka Harfleri

31 Mar 2023
0 Yorum
Bayburt Plaka Kodu Kaçtır? Bayburt ve İlçelerinin Plaka Harfleri
İÇİNDEKİLER

Bayburt, Karadeniz Bölgesinde yer alan illerimizden bir tanesidir. 1989 yılında çıkarılan yasa ile il olmasına karar verilen ilimiz ülkemizin en az nüfusa sahip illeri arasında yer almaktadır. Şehrimizde 3 ilçe ve 5 belediye yer almaktadır. Bu şehrimiz ile alakalı en çok merak edilen soru Bayburt plaka kodu kaçtır olarak geliyor.

Bayburt plaka kodu 69 olarak belirlenmiştir. İl statüsü aldığı tarihte ülkemiz sınırları içerisinde 69’uncu il olmasından dolayı bu plaka kodunun sahip olmasına kanuna göre belirlenmiştir. Bu sayede şehrimizde yer alan tüm motorlu taşıtlar için bu plaka kodunun kullanılmaya başlanmasına karar verilmiştir.

Bayburt il merkezi için değil aynı zamanda ilçelerimizde içinde bu kodun kullanılması gerekmektedir. Karışıklığın önlemesi ve sistemin doğru şekilde işlemesini sağlamak için bu kodun devamına harf kodları gelmektedir. 69 plaka kodu, devamında harf kodları ve onun devamında sayılar gelerek diğer illerde olduğu gibi plaka kodu tamamen netleşmiş olmasına karar verilmiştir.

Bayburt İlçelerinin Plaka Kodları ve Harfleri

Bayburt ilçelerinin plaka kodu ve harf kodları plakanın tam olarak uygulanması için önemlidir. 69 plaka kodunun devamında yer alan harf kodları o plaka kayıt işleminin hangi ilçe tarafından yapıldığı belirtmesi açısından önemlidir. Aşağıda detaylı olarak bilgi verilen tabloda 69 plaka kodunun devamında yer alan tüm harf kodlarının detaylı bilgisine ulaşmak mümkündür.

Bu kodlar sayesinde insanlar vergi işlemlerini ve kayıt işlemlerini en doğru şekilde yapma şansına sahiptir. Sizde bu sayede sorunsuz ve mantıklı bir şekilde işlemlerini yapabiliyorsunuz. Artık merkezi atama sistemiyle plakalar belirleniyor olsa da en önemli olan nokta bu sistemin hala günümüzde kullanılmaya devam etmesidir.

İLİ ALT SINIR ÜST SINIR VERGİ DAİRESİ
BAYBURT AC 1 AZ 999 BAYBURT V.D.
BAYBURT M 1 M 9999 BAYBURT V.D.
BAYBURT T 1 T 9999 BAYBURT V.D.
haraketli araba