BMW Küçük Ölçekli HFCEV Üretimine Başlıyor!

06 Ara 2022
0 Yorum
BMW Küçük Ölçekli HFCEV Üretimine Başlıyor!
İÇİNDEKİLER

BMW Group, Münih Araştırma ve İnovasyon Merkezi’ndeki (Fiz) pilot fabrikasında iX5 hidrojen modelinin küçük ölçekli üretimine başlıyor.

Hidrojen yakıt hücresi teknolojisine sahip bu iddia edilen ilk Spor Aktivite Aracı (SAV), geliştirme aşamasında zorlu koşullar altında yoğun bir test programını çoktan tamamladı ve 2023 baharından itibaren seçili bölgelerde bir teknoloji göstericisi olarak kullanılacak.

Geliştirme şefi Frank Weber şunları söyledi: “Hidrojenin bireysel hareketlilik için önemli ölçüde önem kazanacağına eminiz ve bu nedenle uzun vadede pil ve yakıt hücreli elektrikli tahrik sistemlerinin bir karışımını mantıklı bir yaklaşım olarak değerlendiriyoruz. Yakıt pilleri de kobalt, lityum veya nikel gibi kritik hammaddelere ihtiyaç duymuyor.”

Spartanburg’daki ABD BMW fabrikası, X5 platformunda bulunan hidrojen modeli için temel araçları sağlıyor. Bunlar, pilot fabrikanın kaporta atölyesinde, iki hidrojen deposunun orta tünele ve arka koltuğun altına yerleştirilmesini mümkün kılan yeni bir zemin tertibatı ile donatıldı. Modele özgü 12V ve 400V elektrik sistemleri, yüksek performanslı akü, elektrik motoru ve yakıt hücresi, standart üretim parçalarının yanı sıra montaj aşamasında entegre edilir. Yüksek performanslı batarya ile birlikte arka aks bölgesine konumlandırılan elektrik motoru, seri üretim BEV ve PHEV modellerinde de kullanılıyor.

Yakıt hücresi sistemleri, geçen Ağustos ayından bu yana BMW’nin Garching’deki hidrojen merkezinde üretiliyor.

Bazıları pilot tesiste 3D baskı ile yapılanlar da dahil olmak üzere hidrojen SAV için özel olarak çok sayıda bileşen üretiliyor. Hidrojen modeli, kaporta atölyesinden başlayarak boyahane ve montaja kadar devam eden ve Aschheim’daki test merkezinde son bir inceleme ve operasyonel kontrol ile sona eren tüm geleneksel üretim aşamalarından geçer.

haraketli araba