BMW, MINI Elektrikli Araçlarının Üretimini Çin’e Kaydırıyor!

27 Eki 2022
0 Yorum
BMW, MINI Elektrikli Araçlarının Üretimini Çin’e Kaydırıyor!
İÇİNDEKİLER

The Times tarafından 14 Ekim’de yayınlanan bir habere göre , Alman otomobil şirketi BMW Group, MINI elektrikli araçlarını İngiltere’nin Oxford kentinde üretmeyi bırakacak ve bunun yerine üretim hattını gelecek yılın sonundan önce Çin’e devredecek.

16 Ekim’de BMW, Çin medyasına yanıt vererek Oxford fabrikasının elektrikli araç üretimini askıya alacağını ancak MINI modellerinin üretimini durdurmayacağını söyledi. Ayrıca, Çin’in GWM (Çin Seddi Motoru) ve BMW Group tarafından kurulan bir ortak girişim olan Spotlight Automotive’in tamamen elektrikli MINI modelleri üreteceğini de açıkça belirtti. Ancak BMW, MINI elektrikli otomobillerin yalnızca Çin’de üretilip üretilmeyeceğine henüz yanıt vermedi.

İkonik MINI markasının memleketi olan Oxford fabrikası, modelin ana üretim üssüdür. MINI’lerin elektrifikasyon dönüşümünün ardından Oxford fabrikasında içten yanmalı araçlara uygun elektrikli araçlar da üretiliyor. MINI markası altındaki ilk elektrikli otomobil olan MINI COOPER SE, ilk kez küresel pazara ihraç edilmek üzere Oxford tesisinde üretildi.

Ancak BMW’nin MINI markasının yeni başkanı Stefanie Wurst, geçtiğimiz günlerde medyaya verdiği bir röportajda Oxford fabrikasının elektrikli araçlara hazır olmadığını söyledi. GWM ve BMW arasındaki ortak girişimin bir parçası olarak, yeni nesil saf EV’ler MINI Aceman bunun yerine Çin’de üretilecek.

Bu yılın eylül ayında, MINI markasının ilk elektrikli konsept otomobili “Aceman” Şanghay’da görücüye çıktı. Geçen yılın Kasım ayında MINI, 2023’te Çin’de iki adet tamamen elektrikli araç üreteceğini duyurdu. 2027 yılına kadar tamamen elektrikli araçların MINI’nin küresel satışlarının %50’sini oluşturacağı tahmin ediliyor.

BMW Group, Çin’in dünyada MINI’ler için en hızlı büyüyen pazar haline geldiğini ve ülkenin MINI’nin küresel stratejisinin odak noktası haline geleceğini söyledi. Saf elektrikli araçlar Çin’de Spotlight Automobile üretim üssünde üretilecek. Plana göre, MINI markasının son yakıtlı aracı 2025’te piyasaya sürülecek ve 2030’un başlarında MINI, BMW Group bünyesinde saf elektrifikasyonu gerçekleştiren ilk marka olacak. Ayrıca 2030 yılına kadar MINI’nin tek araç karbon emisyonları 2019’a kıyasla en az yarı yarıya azaltılacak.

BMW ve GWM daha önce toplam 5,1 milyar yuan (708.3 milyon $) yatırımla Spotlight Automobile adlı bir ortak girişim şirketi kurmuştu. Merkez, Jiangsu Eyaleti, Zhangjiagang Şehridir ve 2022’de tamamlanması planlanmaktadır. Bu, yılda 160.000 araçlık planlanan üretim kapasitesiyle BMW’nin dünyadaki ilk saf elektrikli araç ortak girişimi projesidir.

GWM daha önce iki taraf arasındaki işbirliğinin sadece üretimi değil, aynı zamanda Çin’in yeni enerjili araç pazarında saf EV’lerin ortak Ar-Ge’sini de içerdiğini belirtmişti. Gelecekteki MINI saf elektrikli araçların ve GWM’nin diğer yeni ürünlerinin burada üretime alınması bekleniyor.

haraketli araba