BMW’den Çin Akü Tesisine 10 Milyar Yuan’lık Yatırım

27 Eki 2022
0 Yorum
BMW’den Çin Akü Tesisine 10 Milyar Yuan’lık Yatırım
İÇİNDEKİLER

BMW China’daki kişiler 18 Ekim’de Çin medyasına Alman otomobil üreticisinin Çin’in kuzeydoğusundaki Shenyang kentindeki yüksek voltajlı pil üretim merkezini genişletmek için 10 milyar yuan (1.38 milyar $) daha yatırım yapacağını ve genel olarak pil yatırımını artıracağını açıkladı. Tesisin, BMW Group’un dünyadaki üçüncü, Almanya dışındaki ilk tam akü merkezi olarak hizmet verdiği bildiriliyor.

Çin, dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı haline geldi ve aynı zamanda BMW Group’un elektrikli araç işi için de önemli bir pazar. Shenyang’daki BMW Brilliance Güç Aktarma Tesisi, şirketin dünyadaki üç büyük akü üretim üssünden biridir ve yalnızca araç aküleri için üretim ihtiyaçlarını karşılamakla kalmaz, aynı zamanda prototip akülerin üretimini de entegre eder. Yine Shenyang’da bulunan BMW Ar-Ge Merkezi, elektrifikasyon alanına odaklanıyor. Batarya alt bileşenlerinin donanım tasarımı ve simülasyonu, yazılım fonksiyon kalibrasyonu ve entegrasyon doğrulaması ve batarya güvenliği ve performans doğrulaması dahil olmak üzere güç bataryalarının yerelleştirme geliştirme ve doğrulamasını kapsar.

Yeni BMW iX3 ve BMW i3 modelleri tarafından benimsenen beşinci nesil piller, şimdi BMW Brilliance Güç Aktarma Tesisi’nin ikinci aşamasında üretiliyor. 2017 yılında açılan üretim üssü, pil Ar-Ge, üretim ve testi entegre etti. BMW Group’un Almanya dışındaki eksiksiz akü donanımı kapasitesine sahip ilk akü merkezidir. 2020’de, üretim üssünün ikinci aşaması resmi olarak açıldı ve BMW Group’un dünyadaki BMW’nin beşinci nesil pillerini üreten ilk üretim üssü oldu.

AYRICA BAKINIZ: BMW, MINI Elektrikli Araçlarının Üretimini Çin’e Kaydırıyor!

2018’de BMW Group, Great Wall Motor ile Spotlight Automobile adlı bir ortak girişim kurmak için bir anlaşma imzaladı ve MINI’nin yeni nesil EV’lerini geliştirmek ve üretmek için Jiangsu Eyaleti, Zhangjiagang’a yerleşti. Yeni inşa edilen üretim üssünün yıllık üretim kapasitesi 160.000 araca ulaşacak. O zaman her iki taraf da bu fabrikanın ürünlerinin küresel pazara gireceğini söyledi.

18 Ekim’de Great Wall Motor’dan sorumlu ilgili çalışan medyaya verdiği demeçte, Spotlight Automobile’ın inşaatının sorunsuz ilerlediğini, üretim hazırlığının tamamlandığını ve şu anda deneme üretim aşamasında olduğunu söyledi.

2021’de BMW MINI yeni bir marka stratejisi yayınladı. Plana göre 2023 yılında Çin’de iki adet tamamen elektrikli araç modeli üretecek. 2027 yılına kadar MINI saf elektrikli araçların dünyadaki oranının %50’ye, Çin pazarında ise daha yüksek bir orana ulaşması hedefleniyor.

haraketli araba