Çankırı Plaka Kodu Kaçtır? Çankırı ve İlçelerinin Plaka Harfleri

22 Eyl 2022
0 Yorum
Çankırı Plaka Kodu Kaçtır? Çankırı ve İlçelerinin Plaka Harfleri
İÇİNDEKİLER

Çankırı ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde yer alan illerimizden bir tanesidir. Karadeniz bölgesi ile sınır komşusu olan ilimizde 12 ilçe bulunmaktadır. Düşük nüfuslu illerimizden birisi olan Çankırı hakkında en çok merak edilen plaka kodunun kaç olduğudur.

Çankırı plaka kodu kaçtır sorusunun en basit cevabı “18”dir. Uzun zaman yapılan düzenleme ile trafik kanuna göre bu şehrimize kayıtlı olan motosiklet, araba, kamyon, kamyonet, otobüs ve minibüslerin tamamının plakası 18 ile başlamak zorundadır. Bu sayede vergi işlemleri, kayıt işlemleri ve diğer tüm işlemler bu numaralar üzerinden yapılması kolaylaşmış oluyor.

18 plaka kodu hangi ilimize aittir sorusunun cevabı da Çankırı’dır. Yer altı kaynakları ile ünlü olan bu ilimizde şehir merkezini ve diğer ilçelerin ayrılması için 18 plaka kodunun ardından harf kodlarının sistemsel olarak yapısı belirlenmiş oluyor. Bu durum 1962 yılında yürürlüğe girmiş bir yönetmelik ile belirlenmiş ve günümüzde aynı şekilde kullanılmaya devam etmektedir.

Çankırı İlçelerinin Plaka Kodları ve Harfleri

Çankırı ilimize kayıtlı olan 12 ilçe vardır. Bu ilçeler ile şehir merkezinin birbirine karışmadan işlemlerin hızlıca yapılması için belirlenen harf kodları kullanılıyor. Artık bu sistem değişmiş ve tüm plakalar tek bir noktadan belirlenerek veriliyor olsa da hala yollarda bu düzene göre belirlenmiş plakalar yer alıyor.

Çankırı şehir merkezi için AC ve AZ kodları kullanılmaktadır. Bu sayede “18” AC 1818” plaka koduna sahip olan araç Çankırı il merkezine kayıtlıdır. Tabi bunun yanında farklı harf kodları da şehir merkezi için belirlenmiştir. Diğer ilçeler içinde birçok harf kodu vardır. Bu kodların tamamı ve hangi vergi dairesine kayıtlı olduğunu buradan öğrenebilirsiniz.

İLİ ALT SINIR ÜST SINIR VERGİ DAİRESİ
ÇANKIRI AC 001 AZ 999 ÇANKIRI V.D.
ÇANKIRI DA 001 DF 999 ÇANKIRI V.D.
ÇANKIRI KU 001 KZ 999 KURŞUNLU M.MD
ÇANKIRI LA 001 LZ 999 ÇERKEŞ M.MD
ÇANKIRI T 0001 T 9999 ÇANKIRI V.D.
haraketli araba