Dacia’nın Elektrikli Aracı Spring Yollarda!

26 Tem 2022
0 Yorum
Dacia’nın Elektrikli Aracı Spring Yollarda!
İÇİNDEKİLER

Dacia ülkemizde en çok tercih edilen markalar arasında adını giderek söz ettirmeye devam ediyor. Hafif ticari araç ve binek sınıfında sunmuş olduğu uygun fiyatlı araçlara olan ilgi giderek artıyor. Sağlam ve güvenilir olmasının yanında kullanışlı modeller üretmesiyle de daha çok ilgi çekiyor. İçten yanmalı motorlara olan ilginin azalmaya başladığı piyasalarda çıkardığı elektrikli motorlu araçlar ile de bu piyasada yer almaya devam edeceğini gösteriyor.

Ülkemizde ilk 10 içerisine girmeye çalışan firma Avrupa’da ülkemize göre daha fazla ilgi toplamaya devam ediyor. Haziran 2022’de yayınlanan açıklamada firma 280 bine yakın satış adetine ulaşarak Avrupa piyasasında ilk iç içerisinde olmayı başardığını gösteriyor.

Dacia Spring Firmanın Yeni Yüzü Olmaya Aday

Avrupa pazarında bu kadar hızlı yükselmesinde yeni modeli Spring’in büyük bir etkisi var. Ülkemizde de satışa sunulacağı açıklanan araç elektrikli sınıfın en ilgi çekici modelleri arasında yer aldığını gösteriyor. 2021 yılının Mart ayında Fransa’da ön satışa sunulan araç tüm Avrupa da Sonbaharda satışa sunulmuştu.

Fransa’da devlet teşvikli olarak satışa sunulan model 12.403 Euro satış etiketiyle birlikte sunuluyor. Teşviksiz almak isteyenlerse araca 17.390 Euro ödemesi gerekiyor. Yapılan incelemelere göre aracın menzili 230 km olurken, maksimum hız sınırıysa 125 km/s olarak belirlenmiştir. Bir aile arabası olarak sunulan araç rahatlığı ve geniş bagaj hacmi ile dikkat çekiyor.

Dacia Spring modelinde 26.8 kWh’lık bir batarya yer alıyor. Ev prizi ile şarj edilebilen araç, şarja takıldıktan sonra tam dolum süresi 14 saati bulunuyor. Ülkemizde 2022 yılında satışa çıkması beklenen aracın şu an için herhangi bir resmi fiyatlaması bulunmuyor.

En Çok Tercih Edilen Dacia Modelleri

 

2022 Dacia Spring Fiyatı

Ancak elektrikli araçlarda yapılan ÖTV düzenlemesi sonrasında fiyatının ne olacağı az çok tahmin ediliyor. Yapılan bu düzenleme de motor gücü 85 kWh altında olan araçlara uygulanacak olan ÖTV oranı %10 olarak belirlendi. Dacia Spring’te bu sınıfta olduğu için uygun fiyatlı elektrikli araç almak isteyenler için en doğru seçimlerden birisi olacak gibi duruyor.

%100 elektrikli olan aracın ülkemizde ciddi bir talebi olması bekleniyor. Avrupa’da aylık ortalama 5 bin adet sipariş aldığı bilinen aracın düşük ÖTV oranı sınıfında yer alması sebebiyle yüksek ilgi toplaması bekleniyor. 2022 yılının son bahar aylarında ülkemizde olması beklenen araç için firma tarafından açıklanan herhangi bir net tarih bulunmuyor.

haraketli araba