Henüz içerik yüklenmemiştir.

Daewoo Hakkında

Daewoo bir şirket topluluğu olarak Güney Kore’de 1967 yılında faaliyetlerine başlamış bir firmadır. Bu topluluk tarafından alınan karar ile 1972 yılında otomotiv üretmeye başlamıştır. Firma hızlı bir şekilde geliştikten sonra 1999 yılında iflasını açıklamıştır. Şirkete ait tüm borçlar hükümet tarafından üzerine alınmıştır. Günümüzde şirketin tüm hakları Amerikalı üretici General Motors tarafından satın alınmış olup, GM Daewoo adı ile üretime devam etmektedir.

Daewoo Tarihi

Daewoo şirketi Güney Kore hükümeti tarafından desteklenerek kurulan bir şirkettir. 1967 yılında kurulmasının ardından birkaç yıl sonra otomobil üretimine başlamıştır. Bu alanda Hyundai Grubun ardından ülkenin en büyük ikinci şirketi olmayı başarmıştır. Daewoo Grup çatısı altında otomotiv ile birlikte 20 farklı bölüm yer almaktadır.

Şirket 1997 yılında yaşanan Asya krizinin ardından 1999 yılında iflasını açıklamıştır. Şirketin yöneticileri çok ciddi dolandırıcılıklar ile anılmış ve çıkarıldıkları mahkemelerde ciddi para, hapis cezalarına çarptırılmıştır. Şirkete ait olan tüm borçlar hükümet tarafından üstlenilmek zorunda kalmıştır.

Firma iflas ettikten sonra üç farklı bölüme ayrıldı. Bu bölümlerden birisi General Motors tarafından satın alındı. 2004 yılında tekrar üretime yapıldı. Firmanın onarılamaz adı nedeniyle GM üretim noktalarından bazılarında firmanın adını Chevrolet olarka değiştirdiği aktarıd. Birçok ülkede farklı düzenlemeler yapıldı. Aynı zamanda Güney Kore’de firma tüm marka adını ülkede durdurdu. Son olarak ticari araç bölümü Tata Motors tarafından satın alındığı aktarıldı.

Daewoo marka olarak var olmakla birlikte araç üretimi konusunda tamamen GM ve Tata Motors kontrolündedir. Ancak büyük şirketin diğer alanları yapılan düzenlemeler ve değişikliklerin ardından dünyanın farklı bölgelerinde işlemlerine devam etmektedir. Elektronik, inşaat, gemi inşaatı, ulaştırma, taşıma gibi birçok alanda hizmetlerine devam ettikleri görülmektedir.

General Motors, 2011 yılında aldığı karar ile Daewoo markası yerine GM Korea Company adı ile üretimine devam etme kararı almıştır. Avrupa kıtasında Chevrolet olarak ve dünyanın başka ülkelerinde satış işlemlerine devam etme kararı almıştır. Bu şirketin merkezi hala Güney Kore’de yer almaktadır. 2012 yılından itibaren bu isimle üretilen bir model ülkemizde bulunmamakla birlikte şirkete ait olan fabrikalarda GM Korea adıyla üretim devam etmektedir.

Daewoo Fiyat Listesi

Henüz fiyat listesi yüklenmemiştir.

Daewoo Haberleri

haraketli araba