Elektrikli Renault 5’in İlk Detayları Paylaşıldı!

03 Nis 2023
0 Yorum
Elektrikli Renault 5’in İlk Detayları Paylaşıldı!
İÇİNDEKİLER

Fransız otomobil üreticisi Renault, efsanevi modeli elektrikli Renault 5’i tanıttı. Yeni R5, 2021 yılında bir süper mini olarak lanse edilmiş ve 2024 yılında üretim versiyonu ile karşımıza çıkacak.

R5, CMF-B EV mimarisi üzerine inşa edilmiş bir model olacak ve diğer CMF-B modelleriyle benzer özelliklere sahip olacak. Renault, R5 modelinin parçalarının %70’inin CMF-B tabanlı Clio ve Captur modellerinden alındığını açıkladı ve bu durumun maliyetleri düşürdüğünü belirtti. Hatta Zoe modeline kıyasla, R5’in üretim maliyetinin %30 oranında azaldığı ifade edildi.

R5 modelinde daha yüksek bir enerji yoğunluğuna sahip bir batarya kullanılacak ve bu, aracın menzilini artıracak ve aynı zamanda aracın ağırlığını 15 kilogram hafifletecek. Aracın güçlendirilmiş yapısı sayesinde, içeride daha az trim sesi duyulacağı ve daha az titreşim hissedileceği belirtildi.

Renault, R5 modeline multi-link arka süspansiyon sistemi ekleyecek ve bu donanım özelliğinin özellikle R5’in Alpine versiyonunda bulunacağı tahmin ediliyor. Elektrikli hot hatch modeli, ağırlık merkezi yere oldukça yakın olduğu için sürüş keyfi sunacak.

Modelin teknik özellikleri hakkında net bir açıklama olmamakla birlikte, standart R5 modelinin Megane E-Tech Electric’ten alınan bir sistem kullanacağı belirtiliyor. Ancak, bu sistemin çıkış gücü ve batarya kapasitesi gibi detaylar ilerleyen günlerde açıklanacak.

Diğer Elektrikli Renault Modelleri

haraketli araba