Ford EV Araçlarını Çin’de Bağımsız Firma Aracılığıyla Yürütecek

27 Eyl 2022
0 Yorum
Ford EV Araçlarını Çin’de Bağımsız Firma Aracılığıyla Yürütecek
İÇİNDEKİLER

Amerikan çok uluslu otomobil üreticisi Ford’un Çin kolu 26 Eylül’de EV işini bağımsız bir şirket olan FMeT aracılığıyla yürüterek ülkedeki elektrik dönüşümünü hızlandırmak için çalışacağını duyurdu. Bundan önce Ford, Çin’de doğrudan kendi elektrikli araç bölümünü kurmuştu.

Ford’un duyurusunda, FMeT’nin Çin pazarında yabancı bir otomobil markası tarafından akıllı elektrikli araçların Ar-Ge ve işletimine odaklanan ilk bağımsız kuruluş olduğu ve aynı zamanda Ford Model EV işinin stratejik bir uzantısı ve kilit yerleşim bileşeni olduğu belirtildi.

Kamuya açık bilgilere göre FMeT, 2020 yılında 665 milyon dolarlık kayıtlı sermaye ile kurulmuştur. Ford China ve Nanjing Jiangning Jingkai Industrial Development Co., Ltd. şirketin sırasıyla %81,2 ve %18,8 hissesine sahiptir. 19 Eylül’de FMeT, iş kapsamını otomobil satışı, elektrik motoru üretimi, otomobil parçaları, aksesuar üretimi ve daha fazlasını içerecek şekilde değiştirdi.

Önceki dağıtım modelinden farklı olarak FMeT, Çin’de doğrudan satışı benimseyecektir. Bu yaklaşım aynı zamanda şu anda büyük yeni otomobil üreticilerinin ortak eğilimi ile de uyumludur. Çin’de iş bölgelerine girerek ve doğrudan satış mağazaları açarak marka bilinirliği artırılacaktır. Ford’un mevcut koşullar altında tam olarak ihtiyaç duyduğu şey budur.

Markanın resmi web sitesine göre, Ford şu anda Territory EV, Edge plug-in hybrid ve Mustang Mach-E dahil olmak üzere üç yeni enerji aracına sahip. Şimdiye kadar, bu ürünler Çin pazarında fazla ilgi görmedi.

AYRICA BAKINIZ: Leapmotor, Orta Ölçekli Saf Elektrikli C01 Sedan’ı Piyasaya Sürecek!

Bunlar arasında, 2021 yılında Çin’de piyasaya sürülen Mustang Mach-E, Ford tarafından yapılan dünyanın ilk tamamen elektrikli SUV modelidir. Ford’un Mustang’i elektrikle dönüştürmesinin temsili modeli olarak kabul ediliyor. Şu anda, satışta Mustang Mach-E’nin 275.900 yuan ile 389.900 yuan (38.503 $ – 54413 $) arasında değişen fiyatlarla dört versiyonu var. Teslimat geçen Aralık ayında başladı. Ancak geçtiğimiz altı ayda Mustang Mach-E’nin Çin pazarındaki satış hacmi gelişmedi. İstatistikler, firmanın bu modelden bu yılın ilk yarısında 3.576 adet teslim ettiğini ve aylık ortalama satış hacminin 600’ün altında olduğunu gösteriyor.

Buna ek olarak, Ford’un Mustang Mach-E’si de bir kez geri çağırma fırtınasına girdi. Bu yılın Temmuz ayında, Ford’un Çinli yan kuruluşu, kısmen güvenlik denetim yazılımı sorunları ve kısmen de yüksek voltaj rölesi sorunları nedeniyle iki grup aracı geri çağırdığını duyurdu. İki grup araç toplam 775 aracı geri çağırdı.

Çin’in elektrikli araç pazarı hala yüksek bir hızla büyüyor. Çin Otomobil Üreticileri Birliği’nin (CAAM) verilerine göre, 2022’nin ilk yarısında yeni enerji araçlarının yurt içi satışları, yıllık yaklaşık %120’lik bir artışı temsil eden 2,6 milyona ulaştı.

haraketli araba