Hummer Hakkında

Hummer, GM tarafından üretilen ve satılan çok amaçlı ve yüksek performanslı bir otomobil markasıdır. Normal kullanım için üretilen Hummer modelleri olduğu gibi askeri kullanım içinde üretilen birçok model bulunuyor. Firma ağır araç üretimi ve yüksek performanslı araçlar üretme konusunda özel bir üne sahiptir. Şirketin merkezi Detroit, Michigan’da yer almaktadır.

Hummer Tarihi

Hummer 22 Ocak 1992 yılında ilk olarak üretilmeye başlamıştır. Humvee olarak bilinen askeri bir aracın sivil versiyonunun üretilmesinin amaçlanmasıyla ortaya çıkmış bir markadır. Askeri versiyonları ilk olarak 1983 yılında üretilirken, Hummer sivil olarak 1992 yılında üretilmeye başlamıştır. Firmanın ürün gamı içerisinde SUV ve pick-up versiyonları bulunuyor.

General Motors’un bir bölümü olarak üretim yapan firmanın üretimine 2010 yılında GM tarafından son verildi. Bunun ardından hakları AM General tarafından satın alındı. 2020 yılında tekrar GMC tarafından satın alınarka üretimine başladı. Firmanın üretiminin durdurulmasının sebebi GM’nin 2009 yılında yaşadığı iflasın büyük bir etkisi var. 2020 yılında tekrar üretime başlayan firma ilk elektrikli kamyoneti olan GMC Hummer EV modelini de ortaya çıkardı.

Firmanın elektrikli araca giriş için 2 milyar doların üzerinde bir yaptığı biliniyor. Tasarım noktasında çok sert hatlara sahip olan araçları ile dikkat çeken firmanın üç farklı modeli bulunuyor. H1, H2 ve H3 modelleri piyasa da yer alıyor. Bu araçların arasında Hummer EV modeli de dahil olarak sayı dörde çıkmıştır.

Firmanın ilk modeli H1, yapısal olarak Humvee’ye kadar dayanan bir modeldir. Sivil araç olarak piyasaya sürülmüş olmasına rağmen aynı zamanda askeri araç şartnamelerine uygun olarak sunulmuştur. H2 SUV ve H2 SUT modelleri 2002-2009 yılları arasında üretilmiştir. H3 modeliyse 2005-2010 yılları arasında üretilen bir modeldir. Firma bunların yanında birçok konsept araç üretimi de yapmıştır.

Firma birçok off-road yarışı içerisinde yer almıştır. Team Hummer Racing adıyla yarışan firma bu yarışlarda önemli başarılar elde etmeyi başarmıştır. Firmanın en ilginç modeli 22 kişiye kadar yolcu alabilen limuzin modeli olarak öne çıktı. Bu araç seri üretime sahip olmasa da firmanın farklı bir noktasını ortaya koymayı başardı.

Hummer Fiyat Listesi

EV SUV Fiyat Listesi

 EV SUV
Quattro 4.0 Turbo FSI 600 hp Tiptronic
3996cc
Otomatik
Benzin
7.488.637 ₺

EV PICKUP Fiyat Listesi

 EV PICKUP
Quattro 4.0 Turbo FSI 600 hp Tiptronic
3996cc
Otomatik
Benzin
7.488.637 ₺

Hummer Haberleri

haraketli araba