Iğdır Plaka Kodu Kaçtır? Iğdır ve İlçelerinin Plaka Harfleri

31 Mar 2023
0 Yorum
Iğdır Plaka Kodu Kaçtır? Iğdır ve İlçelerinin Plaka Harfleri
İÇİNDEKİLER

Iğdır ilimiz ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan illerimizden bir tanesidir. Iğdır ülkemizin en doğu sınırında yer alan şehri olma özelliğine sahiptir. İran ve Ermenistan ile sınırı olan bu şehrimiz hakkında merak edilen birçok soru vardır. Iğdır plaka kodu kaçtır bunlardan sadece bir tanesidir.

Iğdır plaka kodu 76 olarak belirlenmiştir. Bunun sebebi Iğdır’ın ülkemizin 76’ıncı ili olmasından kaynaklanıyor. Yapılan düzenleme sonrasında plaka kodu verilmesi bu şekilde belirlenmiştir. İlk 67 ilimiz için alfabetik sıralamaya göre kod verilirken, daha sonra il olan tüm vilayetler içinse plaka kodu kaçıncı sıradan il olduğuna göre verilmiştir.

76 numaralı plaka kodu hangi ilimize aittir sorunun cevabı Iğdır olmuştur. Bu şehrimiz ve ilçelerde yer alan traktör, kamyon, kamyonet, otomobil için bu plaka kodu kullanılıyor. Üç bölgeden oluşan plaka kodunda harf kısmında yer alan bilgiler o aracın hangi ilçe vergi dairesine ait olduğunu vurgu yapmak için kullanılmaktadır.

Iğdır İlçelerinin Plaka Kodları ve Harfleri

Iğdır ilimize ait olan plaka kodu 76’tır. Bu kod ilçeler içinde geçerlidir. Ancak sistemin doğru şekilde işlemesini sağlamak için plaka kodunun devamında harf kodları yer almaktadır. Burada doğru şekilde gerekli bilgi detaylı bir şekilde verilmektedir. Bu sayede hangi aracın hangi vergi dairesine ödeme yapabileceği de belirlenmiş oluyor.

Aşağıda yer alan tabloda il merkezi ve ilçeler için belirlenen kodların ne anlam ifade ettiğini anlamak en doğru seçim olacaktır. Sizlerde bu seçime göre tercihinizi yapabilirsiniz. Günümüzde artık merkezi plaka atama sistemiyle sistem üzerinden üç haneli harf kodlarından oluşan plakalar veriliyor. Ama eski sistem hala kullanımda olduğunu da ekleyebiliriz.

İLİ ALT SINIR ÜST SINIR VERGİ DAİRESİ
IĞDIR AC 1 AZ 999 IĞDIR V.D.
IĞDIR M 1 M 999 IĞDIR V.D.
IĞDIR T 1 T 999 IĞDIR V.D.
IĞDIR DA 1 DD 999 IĞDIR V.D.
haraketli araba