Karaman Plaka Kodu Kaçtır? Karaman ve İlçelerinin Plaka Harfleri

30 Nis 2023
0 Yorum
Karaman Plaka Kodu Kaçtır? Karaman ve İlçelerinin Plaka Harfleri
İÇİNDEKİLER

Karaman, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan illeri arasında yer alıyor. Akdeniz ile İç Anadolu arasında bir birleşim noktası olan şehrimiz 1989 yılında yapılan kanun ile Konya ilimizden ayrılarak il statüsüne kavuşmuştur. Karaman plaka kodu kaçtır sorusunun cevabı o tarihte belirlenmiştir.

Karaman plaka kodu 70 olarak belirlenmiştir. Bu ilimiz ülkemizin 70’inci vilayeti olmasından dolayı bu plaka kodunun sahibi olmuştur. Şehrimizde ki traktör, otomobil, kamyon, minibüs ve otobüs gibi araçların tamamında bu plakanın kullanılmasına karar verilmiştir. Bu sayede sistem geçerli olmuştur ve tüm araçlarda bu kullanılmaya başlanmıştır.

70 plaka kodu Karaman ilimizin ve ilçelerinin tamamında geçerli olmaktadır. Ancak sistem içerisinde plaka kodu kadar önemli olan başka bir detayda harf kodlarıdır. Bu kodlar ilçeleri ifade etmek için kullanılmaktadır. Onun devamında yer alan sayılarsa hangi aracın hangi sırada trafiğe Karaman’da kayıt ettirildiği öğrenmek açısından önem taşımaktadır.

Karaman İlçelerinin Plaka Kodları ve Harfleri

Karaman ilçelerinin plaka kodu 70’tir. Bu şehrimize ait olan ilçelerin harf kodları daha karmaşıktır. Yazımızın devamında bulunan tabloda ilçelere ait olan haf kodları belirlenmiştir. Sizde bu harf kodlarına göre sistemi belirleyebilir ve hangi harf kodunun hangi ilçeye ait olduğuna dair detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Karaman ilçelerinin plakaları bu şekilde oluşmakta ve vergi işlemleri bu sayede daha rahat yapılmaktadır. Günümüzde internetin hayatımıza daha çok girmesi plaka sistemlerini de etkilemiştir. Karaman plaka kodu geçerliliğini korumakla birlikte bunun devamında yer alan harf kodları artık tek bir ilçeyi ifade etmek için tercih edilmiyor. Harf kodları üç karakterli olarak merkezi plaka atama sistemi üzerinden atanmaya başlanmıştır.

İLİ ALT SINIR ÜST SINIR VERGİ DAİRESİ
KARAMAN AC 1 AZ 999 KARAMAN V.D.
KARAMAN DA 1 DZ 999 KARAMAN V.D.
KARAMAN E 1 F 9999 ERMENEK M.MD
KARAMAN EA 1 EZ 999 KARAMAN V.D.
KARAMAN M 1 M 9999 KARAMAN V.D.
KARAMAN T 1 T 9999 KARAMAN V.D.
KARAMAN F 1 F 9999 KARAMAN V.D.
haraketli araba