Kilis Plaka Kodu Kaçtır? Kilis ve İlçelerinin Plaka Harfleri

30 Nis 2023
0 Yorum
Kilis Plaka Kodu Kaçtır? Kilis ve İlçelerinin Plaka Harfleri
İÇİNDEKİLER

Kilis, Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu bölgesinde yer alan küçük illerinden bir tanesidir. İl olarak sadece Gaziantep’e sınırı bulunan şehrimiz ayrıca Suriye ile 10 kilometrelik sınır hattına sahiptir. 1995 yılında çıkarılan Bakanlar Kurulu kararı ile Gaziantep’ten ayrılarak il olmasına karar verilmiştir.

Kilis plaka kodu kaçtır bu şehrimiz ile ilgili en çok merak edilen soruların başında geliyor. Bu şehrimize ait plaka kodu 79 olarak belirlenmiştir. Bunun tek sebebi Kilis ilinin ülkemizin 79’uncu ili olmasından kaynaklanıyor. Bunun dışında herhangi bir sebebi yoktur. Ülkemizde ki plaka belirlenmesi sistemi ilk 67 il için alfabetik sıralama ile daha sonra il olanlar içinse sayı sırasına göre verilmiştir.

79 plaka kodu hangi ilimize aittir sorusunun cevabı bu sebepten dolayı Kilis olarak belirlenmiştir. Bunun devamında harf kodları ile Kilis şehrine ait olan ilçeler de sisteme eklenmiştir. Son olarak sayılar ile kayıt olan motorlu araçların kaçıncı sıradan kayıt oldukları takip edilmiştir.

Kilis İlçelerinin Plaka Kodları ve Harfleri

Kilis ilimize bağlı olan ilçeler içinde kullanılan plaka kodu 79’dur. Bu şehrimize bağlı olan Elbeyli, Musabeyli ve Polateli ilçeleridir. Her ilçe için ve il merkezi için belirlenen özel harf kodları vardır. Aşağıda bu kodların neler olduğu sizlere detaylı bir şekilde aktarılmıştır. İlçenin büyüklüğüne göre birden fazla harf kodu veriliyor.

Günümüzde hala bu harf kodları kullanılıyor olmasının yanında artık merkezi plaka atama sistemi devreye alınmaya başlanmıştır. Bu geçiş döneminde iki sistem birlikte kullanılıyor. Merkezi atamada üç haneli harf kodları ile tüm il içerisinde kayıtlı olan plakaların atamaları yapılırken, diğer sistemde sadece o şehre ait araçların atamaları yapılır.

İLİ ALT SINIR ÜST SINIR VERGİ DAİRESİ
KİLİS AC 1 AZ 999 KİLİS V.D.
KİLİS M 1 M 9999 KİLİS V.D.
KİLİS T 1 T 9999 KİLİS V.D.
KİLİS HK 1 HY 999 KİLİS V.D.
haraketli araba