Kırıkkale Plaka Kodu Kaçtır? Kırıkkale ve İlçelerinin Plaka Harfleri

30 Nis 2023
0 Yorum
Kırıkkale Plaka Kodu Kaçtır? Kırıkkale ve İlçelerinin Plaka Harfleri
İÇİNDEKİLER

Kırıkkale, ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde yer alan illerimizden birisidir. Bu ilimizin adıyla ilgili net bir bilgi yoktur. Ankara’ya bağlı bir ilçe olan Kırıkkale 1989 yılında çıkarılan kanun ile il statüsü kazanan şehirlerimizden birisi olmuştur. Bu tarihte belirlenen bir plaka kodu vardır.

Kırıkkale ülkemizin 71’inci ili olmasından dolayı 71 plaka kodunun verilmesine karar verilmiştir. Ülkemizde trafik kanununa göre plaka düzenlenmesi yapıldığında ilk 67 ilin tamamı alfabetik sıraya göre plaka sahibi olurken, bundan sonra il olanlar Kırıkkale gibi bulundukları sıraya göre plaka kodunun sahibi olmuştur. Bu sebepten dolayı Kırıkkale plaka kodu 71 olarak kabul edilmiştir.

71 plaka kodu Kırıkkale’de bulunan tüm motorlu taşıtlar için geçerlidir. Sadece il merkezi için değil aynı zamanda ilçeler içinde bu plaka kodunun kullanılmasına karar verilmiştir. Bunun yanında plaka kodunun devamına gelen harfler ile hangi ilçeye ait olduğunu belirlenmesi sağlanmıştır. Sistem hala bu şekilde devam ediyor.

Kırıkkale İlçelerinin Plaka Kodları ve Harfleri

Kırıkkale ilimize bağlı olan ilçeler içinde geçerli olan plaka kodu 71’tir. Kırıkkale ilçeleri plaka kodunun devamında yer alan harf kodları ile belirlenmiştir. Bu sistem 1962 yılında düzenlenmiş ve sonradan plaka sahibi olan tüm iller içinde o şekilde kullanılıyor.

Aşağıda yer alan tabloda hangi ilçe için hangi harflerin ve harf kodlarının belirlendiği detaylı bir şekilde yazılmaktadır. Sizde bu tabloya bakarak bu ile ait harf kodları hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz. Günümüzde plaka atama sistemi merkez üzerinden üç harfli olarak yapılıyor olsa da eski sistem hala geçerliliğini korumaktadır. Bu sebeple aşağıda ki tabloda ki bilgiler aynı şekilde geçerliliğini koruyor.

İLİ ALT SINIR ÜST SINIR VERGİ DAİRESİ
KIRIKKALE AC 1 AZ 999 KALETEPE V.D.
KIRIKKALE DA 1 DZ 999 KALETEPE V.D.
KIRIKKALE G 9001 G 9250 KESKİN M.MD
KIRIKKALE KA 1 KZ 999 KESKİN M.MD
KIRIKKALE M 1 M 9999 KALETEPE V.D.
KIRIKKALE MA 1 MA 999 KALETEPE V.D.
KIRIKKALE S 1 S 9999 KALETEPE V.D.
KIRIKKALE T 1 T 5000 KALETEPE V.D.
KIRIKKALE T 5001 T 5599 KESKİN M.MD
KIRIKKALE KAA 1 KEL 99 KALETEPE V.D.
haraketli araba