Kırklareli Plaka Kodu Kaçtır? Kırklareli ve İlçelerinin Plaka Harfleri

01 Eki 2022
0 Yorum
Kırklareli Plaka Kodu Kaçtır? Kırklareli ve İlçelerinin Plaka Harfleri
İÇİNDEKİLER

Kırklareli ülkemizin Marmara Bölgesinde, Bulgaristan sınırında bulunan bir ilimizdir. Etrafında Tekirdağ ve Edirne illeri ile Karadeniz sahil şeridi bulunan ilimizin tarihi çok eskilere kadar dayanıyor. Bu ilimiz için merak edilen birçok soru vardır. Bunların başında da Kırklareli Plaka kodu kaçtır gelmektedir.

Kırklareli plaka kodu 39 olarak kabul edilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Bu sayede bu şehrimizde trafiğe çıkan motosiklet, traktör, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs ve arabalar için öncelikle bu plaka koduyla başlayan plakalar kullanılmaya başlanmıştır. Kırklareli iline bu plaka kodunun verilmesinin sebebi ilk 67 ilimiz içinde yapılan alfabetik sıralamaya göre bu ilimizin 39’da yer almasından kaynaklanmasıdır.

Bunun yanında il ve ilçeler için bu plaka kodunun belirlenmesinin yanında diğer kodların karışmaması için de özel harfler plakanın devamına diğer illerde olduğu gibi eklenmiştir. Bunun için ilçenin büyüklüğüne göre harfler atanmıştır. Bu sistemin düzenlenmesi ve o ilçede yer alan araçların resmi işlemlerini doğru şekilde yapılmasını sağlamak için kabul edilmiştir.

Kırklareli İlçelerinin Plaka Kodları ve Harfleri

Kırklareli ilimizde il merkezi ile birlikte 8 farklı ilçe bulunuyor. Bu ilçelerin tamamı için belirlenen harfler ve harf kodları plakalarda kullanılıyor. 39 plakasının devamına gelen harf kodları ile motorlu taşıtın hangi ilçeye kayıtlı olduğunu anlamak mümkün oluyor. Bu sayede resmi vergi işlemlerinin, sigorta işlemlerinin ve diğer işlemlerinin nasıl yapılacağı da netleşmiş oluyor.

Kırklareli plaka kodu günümüzde hala 39 olarak kullanılmasının yanında harf ataması artık tek bir sistem üzerinden yapılıyor. Elektronik sistemlerin gelişmiş olması sayesinde doğru şekilde işlemlerin yapılması ve plaka atamasının hızlanmasını sağlamak için merkezi plaka atama sistemi kabul ediliyor.

İLİ ALT SINIR ÜST SINIR VERGİ DAİRESİ
KIRKLARELİ AC 001 AZ 999 KIRKLARELİ V.D.
KIRKLARELİ DA 001 DZ 999 KIRKLARELİ V.D.
KIRKLARELİ EA 001 ET 999 KIRKLARELİ V.D.
KIRKLARELİ LA 001 LZ 999 LÜLEBURGAZ V.D.
KIRKLARELİ M 0001 M 1650 KIRKLARELİ V.D.
KIRKLARELİ M 1651 M 2250 LÜLEBURGAZ V.D.
KIRKLARELİ M 2251 M 3251 BABAESKİ V.D.
KIRKLARELİ NA 001 NZ 999 BABAESKİ V.D.
KIRKLARELİ SA 001 SD 999 LÜLEBURGAZ V.D.
KIRKLARELİ T 001 T 999 KIRKLARELİ V.D.
KIRKLARELİ T 1000 T 1999 LÜLEBURGAZ V.D.
KIRKLARELİ T 2000 T 3000 BABAESKİ V.D.
haraketli araba