Klasik Otomobil Festivali Başladı! Türkiye’nin En Büyük Festivali

30 Haz 2022
0 Yorum
Klasik Otomobil Festivali Başladı! Türkiye’nin En Büyük Festivali
İÇİNDEKİLER

Türkiye’nin en büyük klasik otomobil festivali Ankara’da başladı. Klasik otomobil sevenlerin sayısı giderek artıyor. Günümüzde üretilen araçlar daha çok standart olarak ve sağlam olarak üretilmek yerine uygun fiyatlı olarak üretilmesine odaklanıyor. Günümüzde klasik otomobil sınıflaması 30 yaşın üzerinde olanlar olarak görülse de artık bu sınır 40-50 yıllık olarak değişiyor.

Daha konforlu, daha sağlam olmalarının yanında ayrıca estetik açıdan günümüzde modellerine göre daha uygun olan bu klasik araçlara olan ilgi giderek artıyor. Bir aracın bu kadar uzun süre boyunca kullanabilmesi ve saklanabilmesi için günlük kullanımına büyük bir dikkat edilmesi gerekiyor. Bunu günümüzde yapabilecek çok az insan var. Garaja çekerek yıllarca kullanmayan, her gün bakımlarını yapan birçok insan var.

Ülkemizin her noktasında bu tür araçlara olan ilgi artıyor. Klasik araçların bir diğer önemli artısı eğer düzgün bir şekilde muhafaza edilirse değerinin katbekat üzerinde fiyatlara satılabiliyor olması olarak görülüyor. Sadece sevgi ve özlem için değil artık günümüzde klasik araçlar bir yatırım aracı olarak da görülüyor.

Tabi bu araçları görücüye çıkarmak ve diğer klasik araç tutkunları ile bir araya gelmesini sağlamakta gerekiyor. Bunun içinde “Klasik Otomobil Festivalleri” en ilgi çekici yerler oluyor. Bunun için ülkemizde de belirli aralıklarla ve farklı şehirlerde özel otomobil festivalleri düzenleniyor. Bunun için en son düzenlenen festival Ankara’da yapılıyor.

Klasik araç olarak bir aracın sınıflandırılabilmesi için ayrıca o modelin o marka tarafından üretilmiyor olması da gerekiyor. Bu nedenle o araca ait yedek parça bulmakta neredeyse imkansız hale geliyor. Ancak özel olarak bozulan parçanın yeniden özel bir sipariş ile üretilmesi gerekiyor. Buda bu tür araçların bakımının yüksek bir maliyete sahip olmasına neden oluyor. Her ne kadar yüksek fiyata satılsa da bakımı da aynı oranda yüksek ve maliyetli oluyor.

Klasik Araç Tutkunları Buluşturan Klasik Otomobil Festivali

Klasik otomobil festivali bu sefer Ankara’da yapılıyor. Altındağ Belediyesinin ev sahipliğinde yapılan festival ülkemizin tüm illerinden ve KKTC’den birçok klasik otomobilin sergileneceği bir alan olarak görülüyor. Bu festivale 400’den fazla klasik otomobilin yer alması bekleniyor. Başkent Millet Bahçesi’nde düzenlenen festivalin açılışı geçtiğimiz günlerde yapılıyor.

Altında Belediyesi’nin verdiği katkılar, Antika Otomobil Federasyonu ve Ankara Klasik Otomobilciler Kulübü tarafından organize edilen bu festival klasik araç tutkunlarını da bir araya getirmeyi amaçlıyor. Kısa bir süreliğine düzenlenen bu etkinlik sırasında araç sahiplerinin ihtiyaçlarına yardımcı olunması da amaçlanıyor.

Bu etkinliğin düzenlenmesi için ülkemizde bulunan tüm klasik araç sahipleri tek tek bulunuyor ve onlara özel bir şekilde davet gönderiliyor. Bu zorlu bir iş olsa da önemli bir organizasyon yapılması da bu şekilde sağlanmış oldu. Bu tür araçların bir noktadan diğerine taşınması, sağlıklarının korunması gibi birçok detayda festivalin aslında ne kadar zor olduğunu bizlere gösteriyor.

Şu an için kısa süreliğine yapılmasa da eğer bu şekilde devam ederse ilerleyen yıllarda bu festivalin bir klasik haline gelmesi de amaçlanıyor. Festivalde araçların yanına koyulan kare kod sistemiyle araç hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmakta mümkün oluyor. Festival sırasında ülkemizde “Kara Şimşek” olarak ünlenen Pontiac Transam modeli de en çok ilgi çeken klasik araçlardan birisi oldu.

haraketli araba