Nexon, Tata Motors’un Yeniden Doğuşunu Yönlendiriyor!

17 Eyl 2023
0 Yorum
Nexon, Tata Motors’un Yeniden Doğuşunu Yönlendiriyor!
İÇİNDEKİLER

Nexon, Tata Motors’un durgun dönemlerini aşabilmesi için müşterilerin ilgisini çekecek, ancak yaşam ömrü kısa olan bir “parlak ürün” model olarak hedefleniyordu.

O sıralar, Mumbai’deki Tata Motors şirketi, yıllarca filo operatörü olarak faaliyet gösterdikten sonra, özel araba sahiplerini tekrar kazanabilmek için yeni bir platform mimarisi geliştiriyordu. Bu süre zarfında, şirketin Altroz ve Harrier gibi popüler modeller üreteceği yeni platformlar henüz geliştirme aşamasındaydı, bu da ara ürünün hem eski hem de yeni mimarilere dayanması gerektiği anlamına geliyordu.

Tata Motors Binek Araçlar Başkanı Shailesh Chandra, “Bir dönem, kişisel alıcılar arasında bir heyecan yaratmak için geçiş ürünlerini piyasaya sürmemiz gerekti ve bu sürecin temelini etkileyici tasarım ve güvenlik oluşturdu” demişti.

Sonuç olarak, uygun fiyatı, göz alıcı yolu varlığı ve mükemmel performansı ile Nexon, güçlü bir üne sahip popüler bir crossover SUV olarak ortaya çıktı. Lansmanında, Nexon, Global NCAP tarafından beş yıldızlı bir değerlendirme alarak ülkedeki ilk yerli üretilen ve satılan model oldu. O günden bu yana, bu araç, kuvvetli bir tedarik zinciri ile 69 farklı varyasyonda 500.000’den fazla birim sattı.

Chandra, “Tiago, Tigor ve Nexon, geçiş ürünlerimizdi ve Nexon, eski ve yeni mimariler arasında bir köprü işlevi gördü, bu da bizi güçlü bir şekilde geri getirdi. Ancak bu da belirli bir sınırla idi,” diyor. Nexon, önceki modellere göre farklı bir yaklaşımla, eşsiz bir crossover tasarımı sunuyordu, ki bu da bazıları için biraz kutuplaşma yarattı.

nexon iç dizayn

Harshvardhan Sharma, Nomura Araştırma Enstitüsü’nün otomotiv perakende uygulamaları başkanı, “Nexon, Tata Motors’un mükemmeliyete olan bağlılığının bir yansımasıdır. Yenilikçi tasarımı ve üstün performansı, şirketin dinamik bir pazarda adaptasyon yeteneğinin ve başarısının bir göstergesidir” diyor.

Şimdi, Nexon’un tanıtılmasının üzerinden altı yıl geçti ve model, Tata Motors’un ürün gamında merkezi bir yer tutuyor, hatta ülkenin otomotiv sektöründeki kuralları yeniden yazıyor. Şirket, Nexon modellerinden her ay 12.000’den fazla satıyor ve elektrikli versiyon dahilinde bu sayı 15.000’i geçiyor.

Nexon’un elektrikli sürümü, ülkedeki en çok satan elektrikli araç olarak ayda 3.000’den fazla birim satıyor ve Nexon, Tata Grubu’nun Ağustos ayına kadar en çok satan modeliydi, ta ki Punch modeli devralana kadar. Bu durumun bir kısmı da şirketin bu ay piyasaya süreceği yeni bir modelin bekleniyor olmasıyla ilgilidir.

Yakında tanıtılacak olan yenilenmiş Nexon modeli ve eşdeğer elektrikli kardeşi Nexon EV, bir dizi dış ve iç değişiklikle birlikte gelecek. Bu yenilikler, şirketin yerel otomotiv pazarındaki başarılı performansını sürdüreceğine yönelik birer adım. Yeni Nexon modeli, yeniden tasarlanmış ön ve arka kısımlar, bir 10,25 inçlik dokunmatik ekran ve bir çift kollu direksiyon simidi gibi özelliklere sahip olacak. Ayrıca araç, 360 derece kamera, telematik sistem, kablosuz şarj ünitesi, havalandırmalı ön koltuklar, hava temizleyici ve elektronik vites değiştirici gibi özelliklerle donatılacak.

“Nomura’dan Sharma, “Nexon, Tata Motors için bir oyun değiştirici oldu ve şirketin yeniden canlanmasındaki rolü küçümsenemez,” diyor. “Başlangıçta geçiş ürünü olarak planlansa da, Nexon, beklentileri aşarak şirketin zirveye ulaşmasına önemli bir katkı sağladı.”

En Çok Tercih Edilen TATA Modelleri

haraketli araba