Polestar Hakkında

Polestar, İsveç merkezli olarak faaliyetlerine başlayan bir otomobil firmasıdır. Firmanın kurucusu Volvo ekibinde bulunan İsveç Touring Car Şampiyonasına kazanması için bir yarış pilotu olan Jan Nilsson tarafından kuruldu. Bu kuruluş Volvo firmasına ciddi bir kazanç sağlama fırsatı vermiştir. Firmanın kuruluş amacı 2016 yılında değiştirilmiş ve firmanın elektrikli performans otomobili üretmesine karar verilmiştir.

Polestar Tarihi

Polestar, Volvo çatısı altında 1996 yılında kurulmuş bir firmadır. Şirketin merkezi İsveç’in Gothenburg şehrinde bulunmaktadır. Firma ilk olarak Polestar Racing olarak faaliyetlerine başlamıştır. Volvo Cars’ın ortağı olarak kurulan şirket 2015 yılında yine bu firma tarafından alınarak bünyesine katılmıştır. Bu satın alımın ardından yarış takımın adı Cyan Racing olarak değiştirilmesine karar verildi.

Eylül 2021’de Polestar ABD merkezli bir yatırım firmasıyla anlaşarak 24 Haziran 2022 yılında Nasdaq borsası üzerinden halka açılmasına karar vermiştir. Firma ilk yıllarında Volvo araçlarında güncelleme ve tasarımsal faaliyetler yapmak için faaliyetlerini sürdürmüştür. 2017 yılında ilk Polestar 1 modeli, bundan iki yıl sonrada Polestar 2 modeli piyasaya sunulmuştur.

Bu iki modelde Volvo araçlarından ilham alınarak faaliyete geçirilmiştir. Polestar 1 modeli bir 2+2 Coupe olarak tanıtılırken, Polestar iki modeli firmanın görücüye çıkardığı ilk elektrikli SUV modeli olarak sunulmuştur. Firma bu araçları Çin’de bulunan fabrikasında üretmekte ve dünyanın birçok noktasında satışını yapmaktadır.

Polestar markasına ait logo için Citroen ile bir davaya neden olacak bir tartışma yaşandı. Fransız firması tarafından açılan davaya 2021 Aralık ayında karar verildi. Bu karar ile firmanın Fransa’da araç satışına yasak getirilmiş oldu.

Polestar tarafından üretilen araçlar daha çok Avrupa ülkelerinde satılmakla birlikte, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada, Amerika, Çin, Yeni Zellanda, Singapur, Australya ve daha birçok ülkede satılmaya devam etmektedir. Gelişimi devam eden firma elektrikli araç üretimi ile birlikte modernizasyonu yakından takip ederek gelecekte daha büyük noktaları Volvo desteği ile birlikte hedeflediği bilinmektedir.

Polestar Fiyat Listesi

1 Fiyat Listesi

 1
Quattro 4.0 Turbo FSI 600 hp Tiptronic
3996cc
Otomatik
Benzin
7.488.637 ₺

2 Fiyat Listesi

 2
Quattro 4.0 Turbo FSI 600 hp Tiptronic
3996cc
Otomatik
Benzin
7.488.637 ₺

3 Fiyat Listesi

 3
Quattro 4.0 Turbo FSI 600 hp Tiptronic
3996cc
Otomatik
Benzin
7.488.637 ₺

O₂ Fiyat Listesi

 O₂
Quattro 4.0 Turbo FSI 600 hp Tiptronic
3996cc
Otomatik
Benzin
7.488.637 ₺

Polestar Haberleri

haraketli araba