Polestar, Volvo ve Geely’nin Başkanından 1,6 Milyar Dolarlık Destek Aldı

26 Kas 2022
0 Yorum
Polestar, Volvo ve Geely’nin Başkanından 1,6 Milyar Dolarlık Destek Aldı
İÇİNDEKİLER

İsveçli bir elektrikli araç markası olan Polestar Automotive, 3 Kasım’da iki ana hissedarından finansal ve likidite desteği için ek taahhütler aldığını duyurdu.

Volvo Cars, Volvo Cars için bir özkaynak dönüştürme seçeneğiyle birlikte 18 ay vadeli bir kredi aracılığıyla 800 milyon $’lık anapara sağlıyor. Bu miktar, Polestar’ın diğer ana hissedarı PSD Investment’ın sağladığı doğrudan ve dolaylı mali ve likidite desteğiyle aynı seviyededir. PSD Investment, Volvo Cars ve ana şirketi Zhejiang Geely Holding Group’un başkanı Eric Li’nin yönetimindeki özel bir yatırım şirketidir.

Polestar CEO’su Thomas Ingenlath, “Sermaye piyasalarının değişken ve öngörülemez olduğu bir dönemde ana hissedarlarımızdan gelen sürekli desteği memnuniyetle karşılıyoruz. 2023’e kadar yeterli fonla, iş yürütmeye lazerle odaklanmaya devam ediyoruz. Bugün yollarda yaklaşık 70.000 arabamız var ve 2022’de müşterilere 50.000 araba teslim etme hedefimize ulaşma yolundayız. 2026’ya kadar üç araba daha piyasaya sürmeye yönelik kararsız planlarımızda güçlü bir ilerleme kaydediyoruz.”

Polestar, Temmuz 2015’te Geely’nin sahibi olduğu Volvo Cars tarafından satın alındı. Ekim 2019’da Geely ve Volvo Cars, Polestar Automobile Sales Co., Ltd.’nin kuruluşunu ortaklaşa finanse ederek Polestar’ı bağımsız bir elektrikli araç markası yaptı. Bu yılın Haziran ayında Polestar, Nasdaq’ta başarıyla listelendi.

Polestar’ın şu anda üç modeli var: iki kapılı bir plug-in hibrit spor otomobil olan Polestar 1, elektrikli beş kapılı lift-back olan Polestar 2 ve elektrikli bir performans SUV’u olan Polestar 3. Daha önce dünya çapında 500 adetle sınırlı olan Polestar 6 LA Concept Edition’ı bu yılın Eylül ayında piyasaya sürmüştü.

En Çok Tercih Edilen Polestar Modelleri

 

2020 yılında Polestar’ın küresel kümülatif satış hacmi 10.000 aracı aştı ve 2021’de küresel satış hacmi bir önceki yıla göre %190’dan fazla artışla 29.000 araca yükseldi. Bu yılın ilk yarısında, küresel pazardaki teslimat hacmi yıllık bazda iki kattan fazla arttı.

Ürünlerin kademeli olarak zenginleştirilmesiyle Polestar, kanal yerleşimini de hızlandırıyor. 2022’nin ilk yarısında firma Avrupa, Kuzey Amerika, Çin ve Asya Pasifik gibi bölgelerde 26 pazarda satış faaliyeti başlattı. 2023’ün sonuna kadar Polestar’ın küresel işini yaklaşık 160 perakende satış noktasıyla en az 30 pazara genişleteceği tahmin ediliyor.

Şu anda Polestar’ın otomobil ürünleri Çin’de üretilmekte ve küresel pazara satılmaktadır. Polestar, gelecekte ABD’de de bir üretim üssü kurmayı planlıyor.

haraketli araba