Sürücüsüz (Otonom) Araçların Hız Sınırı Yükseltiliyor

10 Haz 2022
0 Yorum
Sürücüsüz (Otonom) Araçların Hız Sınırı Yükseltiliyor
İÇİNDEKİLER

Yakın dönemde hayatımıza girmeye başlayan otonom araçlarla ilgili olarak BM yönetmeliği tarafından önemli bir karar alması bekleniyor. 2020 yılında Çin ve ABD gibi ülkelerde sürücüsüz olarak trafiğe çıkan bu araçların hız sınırının 130 kilometreye çıkması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Avrupa Ekonomik Komisyonu tarafından özel olarak yapılan açıklamada Haziran 2020’de onaylanan 157 sayılı yönetmeliğin değiştirileceği aktarıldı. Bu yönetmelikte otonom araçların trafiğe çıkma şartları belirlenmişti.

Bu yapılacak tasarı değişikliği ile birlikte belirli şartlar altında otonom araçların hız sınırı 60’tan 130 kilometreye çıkarılacağı aktarıldı. Bu tasarının Dünya Araç Yönetmelikleri Uyumu Formu’nda 21-14 Haziran tarihleri arasında onaylanması bekleniyor. Değişikliğin ardından ilk uygulamaların Ocak 2023’de yapılması bekleniyor.

Otonom Araçlarda Hız Sınırı Belirli Şartlarda Yükseltilecek

Otonom araçlarla ilgili alınan hız sınırı değişikliği sadece belirli şartlar altında değiştirilecek. Yayaların, bisiklet kullanıcılarının bulunmadığı, ayrıca gidiş ve dönüş yollarında bariyerlerin bulunduğu yollarda bu değişikliğin yapılacağı belirtildi. Bunun için ayrıca sürücünün aracın otonom sistemine göre aracın hızına müdahale etmesi gerekecek.

130 kilometreye çıkarılacak hız sınırı için birçok şart aranıyor. Kara kutu olarak nitelendirilen Otonom Sürüş Veri Depolama Sisteminin olması, aracın bulunduğu bölgede ki trafik kurallarına uyabilmesi, birçok başka standardı yerine getirmesi gerekecek.

Otonom araçlar ilk olarak Aralık 2020’de sürücüsüz taksi olarak trafiğe ABD’de çıkmıştı. Otomotiv Mühendisleri Birliği bu konuda 5 otonom seviyesi belirlerken, bu hız sınırı 3 ve daha sonrasını kapsayacak şekilde sunuluyor.

haraketli araba