Tamamen Elektrikli Yeni Abarth 500 Yakında Görücüye Çıkıyor!

09 Ağu 2022
0 Yorum
Tamamen Elektrikli Yeni Abarth 500 Yakında Görücüye Çıkıyor!
İÇİNDEKİLER

Abarth, Fiat’ın elektrikli 500’üne dayanan ilk tamamen elektrikli yeni Abarth 500 otomobilini piyasaya sürmeye hazırlanıyor . Daha fazla güç, daha keskin yol tutuşu ve daha dışadönük bir görünüm sunmayı vaat eden otomobil, muhtemelen gelecek yıl en kısa sürede showroomlara ulaştığında, markanın tamamen elektrikli otomobil yelpazesine geçişinin ilk adımını da işaret edecek.

Özel görselimizin de gösterdiği gibi, yeni elektrikli Abarth, markanın otomobillerinden alıştığımız sportif detayları neredeyse kesinlikle koruyacak. Auto Express’e konuşan Fiat CEO’su Olivier François, ‘Görünüşler aynı. Biraz daha dışa dönük olmamız gerekiyor. Abarth, spoiler ve tekerleklerle her zaman biraz zirvededir.’

Performans detayları açıklanmadı, ancak Fiat 500 Electric‘in en hızlı versiyonunu rahat bir şekilde geçmesi bekleniyor. Standart otomobilde orta seviye ve en üst seviye versiyonlar, 116bhp üreten 42kWh pil alır ve 0-62mph’lik 9 saniyelik bir zaman ve 93mph’lik bir maksimum hız sağlar. Abarth’ın elektrikli 500’ünün, yakında çıkacak olan bir başka retro hot hatch – 215bhp Renault 5 tabanlı Alpine R5 ile eşleşmesi için önemli bir güç artışına ihtiyacı olacak .

Elektrikli 500, menzil açısından 199 mile kadar sunabilir, ancak Abarth’ın performansa odaklanmasıyla, daha sportif versiyon muhtemelen tek bir şarjla o kadar uzağa gidemeyecek.

Şirket ayrıca Abarth 500’e sahte bir benzinli motor müziği mi yoksa otomobilin elektrik motorunu ve vites kutusunun sesini mi vurguladığı konusunda kararsız. Olivier François, ‘Süper bir Abarth sesi mi koymak istersin yoksa çok yüksek sesli bir tür Formula E sesi de icat edebiliriz’ diye ekledi.

124 Spider’ın ortadan kalkmasından bu yana, Abarth model yelpazesi, eski benzinli Fiat 500 ile yakından ilişkili 595 modelle sınırlandırıldı . Dolayısıyla, eski arabanın yerini alan bu tamamen yeni EV modeliyle, Abarth artık sahip olmayacak. Herhangi bir içten yanmalı model. Ayrıca 2025 yılına kadar piyasaya sürülen ve yine bir Fiat’ın türevi olacak tamamen elektrikli başka bir Abarth olacak.

haraketli araba