Tofaş kendi markası ismiyle yeni araba modelleri üretmemektedir. Nostalji olması için popüler modeller eklenmiştir. 

Tofaş Hakkında

TOFAŞ, 1968 yılında kurulan bir otomobil fabrikasıdır. Koç Topluluğu tarafından Vehbi Koç tarafından kurulan şirketin ilk üretim fabrikası Osmangazi’de bulunmaktadır. Koç Holding ve FİAT’in yüzde 50’lik hissedar olarak kurulduğu şirket ülkemizin en önemli üreticileri arasında yer almayı başarmıştır. Firmanın genel merkezi İstanbul’da bulunmakla birlikte Borsa İstanbul’a açılmış bir şirkettir.

Tofaş Tarihi

Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. olarak kurulan Tofaş ülkemizin en önemli otomobil üreticileri arasındadır. 1968 yılında Fiat ve Koç Holding eşit hissedar olarak kuruluşu gerçekleştirdi. Bunun ardından şirketin halka açılmasının ardından iki büyük hissedarın hisse miktarı yine eşit olacak şekilde %37,8’e geriledi. Firmanın %24,3’lük kısmıysa halka arz edildi.

Firma ülkemizin en büyük üreticileri arasında yer almaktadır. Yılda 450 binlik bir araç üretimine sahip olan şirket çatısı altında 10 bin kişi çalışmaktadır. Tofaş’a ait Bursa’da bulunan fabrikası Fiat tarafından yapılan “Dünya Klasında Üretim Programı” sınıfında altın seviyede kabul edilmiştir.

Firma günümüzde sadece Fiat tarafından üretim yaptığı gibi ayrıca DS, Citroen, Vauxhall, Opel ve Peugeot içinde üretim yapmaktadır. Firma aynı zamanda Maserati, Jeep, Ferrari, Lancia, Dodge, Anadol, Alfa Romeo ve Chrysler’ın ülkemizde ki satış ağını ve satış sonrası operasyonlarını yönetmektedir.

Öncelikli olarak ülkemiz piyasasına yönelik çalışmalar yapmakla birlikte dünya da 80 ülkeye ihracat yaptığı bilinmektedir. 2013 yılında 160 bin adet araç ihracatı gerçekleştirmeyi başarmıştır. Tofaş markası günümüzde araçlarda kullanılmıyor. Bunun yerine Fiat markasına ait araçlar üretiliyor ve onlar için çalışmalar yapılıyor. Birçok spor takımın sponsor olan şirket aynı zamanda eğitim içinde önemli adımlar atmaktadır.

Firmanın ilk aracı Murat 124 yılında üretime başlamıştır. Kuş serisi olarak bilinen bu araçlara daha sonra Şahin, Doğan, Kartal ve Serçe’de eklenmiştir. Bunların ardından Tempra, Tipo, Uno, Siena, Palio, Marea, Brava, Albea, Doblo ve Linea üretimleri yapıldı. En son Tofaş markasının olduğu araba 2003 yılında üretilmiştir ve bundan sonra hiçbir araca Tofaş logosu kullanılmamıştır. Tofaş markalı birçok araç ülkemizde hala çok rağbet görmeye devam etmektedir.

Tofaş Fiyat Listesi

Tofaş Haberleri

haraketli araba