Türkiye’ye 1 Milyar Dolarlık Yatırım: BYD’nin Büyük Adımı

08 Tem 2024
0 Yorum
Türkiye’ye 1 Milyar Dolarlık Yatırım: BYD’nin Büyük Adımı
İÇİNDEKİLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da BYD Yönetim Kurulu ile bir araya gelerek Türkiye’de yapılacak yeni nesil araç yatırımı anlaşmasına katıldı. Çinli BYD firması ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım anlaşması imzalandı.

Dev Yatırımın Detayları

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, anlaşmanın imzaları Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu tarafından atıldı.

İstihdam ve Üretim Kapasitesi

Anlaşmaya göre, BYD Türkiye’de yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırımla, yıllık 150 bin araç kapasiteli bir elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi kuracak. Ayrıca, sürdürülebilir mobilite teknolojilerine yönelik bir AR-GE merkezi de kurulacak. 2026 yılı sonunda üretime başlaması planlanan tesiste 5 bin kişiye doğrudan istihdam sağlanması hedefleniyor.

Türkiye’nin Avantajları ve Hedefleri

BYD’nin, Türkiye’nin gelişen teknoloji ekosistemi, güçlü tedarikçi tabanı ve nitelikli iş gücü gibi avantajlarından yararlanarak yeni üretim tesisine yatırım yapması, markanın yerel üretim yeteneklerini ve lojistik verimliliğini artırmayı amaçlıyor. Bu yatırım aynı zamanda Avrupa’daki tüketicilere de ulaşmayı hedefliyor.

Bakan Kacır’ın Görüşleri

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Elektrikli araç ve batarya teknolojilerinde lider BYD’nin ülkemize yatırım kararı alması, Türkiye’nin uluslararası yatırımlar için bir merkez olma potansiyelini vurguluyor” dedi. Kacır, bu yatırımın, Türkiye’nin otomotiv sektöründeki dönüşümüne büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Otomotiv Sektöründeki Dönüşüm

Bakan Kacır, Türkiye’nin otomotiv sektöründe elektrikli araçlara yönelik dönüşümü öncelikli hedef olarak gördüğünü ifade ederek, “Milli markamız Togg bu dönüşümde öncü bir adım olmuştur. Elektrikli araçların yaygınlaşmasını desteklemek için tüm şehirlerimizde şarj istasyonlarının yaygınlaşmasını sağladık. Türkiye, yeni yatırımlarla otomotiv sektöründe dönüşümün lider ülkesi olacak” dedi.

Türkiye’ye Güven ve Yatırım

Kacır, Türk otomotiv sanayisi için tarihi bir güne tanıklık ettiklerini belirterek, “Türkiye, yatırımcılar için Avrupa pazarına ve pek çok ihracat pazarına erişim kapısıdır. Türkiye’ye güvenen ve yatırım yapanlar kazanmaya devam edecektir” diye ekledi.

Önceki Açıklamalar ve Gelecek Vizyonu

Bakan Kacır, yaklaşık bir yıl önce Türkiye’ye değer katacak her markanın kapısının açık olduğunu belirtmişti. Aralık 2023’te Çin’deki üreticilerle yapılan görüşmelerin yatırım olarak geri döndüğünü belirterek, “Çin’deki otomotiv firmalarının yenilikçi teknolojilerle dünya pazarlarına ihraç edilebilir hale gelmesi, Türkiye’ye yeni küresel yatırımlar kazandırmamıza yardımcı olacak” dedi.

haraketli araba