XPeng, 3 Yıl İçinde Tamamen İnsansız Sürüş Geliştirmeyi Planlıyor!

27 Eki 2022
0 Yorum
XPeng, 3 Yıl İçinde Tamamen İnsansız Sürüş Geliştirmeyi Planlıyor!
İÇİNDEKİLER

24 Ekim’de düzenlenen Tech Day, Çinli elektrikli araç üreticisi XPeng, akıllı destekli sürüş için geliştirme programını ve uçan arabalarının ve robotlarının son ilerlemesini açıkladı.

Akıllı destekli sürüş açısından bu yıl XPeng ağırlıklı olarak yüksek hızlı ve yeraltı otoparkları gibi tek senaryo destekli sürüşe odaklanmıştır. 2023’ten 2025’e kadar, tüm senaryo destekli sürüş işlevleri daha fazla keşfedilecek. 2025’ten itibaren firma tamamen insansız sürüşe geçecek.

XPeng’den akıllı destekli sürüş gelecekte tek başına geliştirilmeyecektir. XPeng Başkan Yardımcısı Wu Xinzhou’nin otomatik sürüş işi, 2023 veya 2024’te Guangzhou’da robotaksi test operasyonlarına başlamayı umduğunu, böylece destekli sürüş araştırmalarıyla koordine edilmesini umduğunu belirtti. Aynı zamanda, 2025’te donanım yeteneklerinin ve XPeng’in geliştirilmesi robotaxis’in üst düzey otomatik sürüşü desteklemek için tamamlanması bekleniyor.

XPeng G9 modeli, otomatik sürüşün kapalı alan testlerini geçti ve akıllı ve bağlantılı araçlar için yol testi lisansları aldı. XPeng’e göre, sektörde ilk kez bir akıllı araç testi tamamlamış ve yalnızca yazılım yükselterek lisans almış oldu.

XPeng önemli bir tüketici ilgi konusu olan şehir içi sürüş için navigasyon rehberli pilot (NGP) hakkında bazı veriler yayınladı. Halihazırda, şehir içi sürüş için NGP’nin şehir içi destekli sürüşünün haftalık penetrasyon oranı %84, NGP’nin şehir içi sürüş için kilometre penetrasyon oranı %63, NGP’nin şehir içi sürüş için trafik verimliliği insan sürücüleri ile %90’a ulaştı ve 100 km’de insan sürücülerin ortalama pasif devralma sayısı 0,6’dır.

Wu, yüksek hızlı senaryolarla karşılaştırıldığında, kentsel NGP’nin araştırma güçlüklerinin 100 kat daha yüksek olduğunu açıkça söyledi. He Xiaopeng, XPeng’in CEO’su, ayrıca şirketin yeni işlevi 2022’de birçok şehirde başlatmayı planladığını ancak bunun beklenenden daha zor olduğunu söyledi. Şu anda, 27 Eylül’de Guangzhou’daki kentsel NGP’nin ilk lansmanını tamamladı.

XPeng Robotics, yeni nesil akıllı robot prototipi PX2’yi piyasaya sürdü ve seri üretimine hazırlanıyor. Prototip, mimari yükseltmeleri, yeni bir mekanik kol ve hareket kontrol sistemi yükseltmelerini gördü. XPeng güç sistemleri, otomatik sürüş ve insan-bilgisayar etkileşimi için teknik destek sağlayacak.

haraketli araba