XPeng ve JiDU, SVOLT’un Kısa Bıçaklı Pilini Kullanacak!

03 Eyl 2022
0 Yorum
XPeng ve JiDU, SVOLT’un Kısa Bıçaklı Pilini Kullanacak!
İÇİNDEKİLER

Changzhou merkezli pil firması SVOLT’un Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Yang Hongxin, 1 Eylül’de medyaya şirketin en son ticari ilerlemesiyle ilgili ayrıntılar verdi. Yönetici, JiDU, XPeng ve diğer markaların ürünlerinde SVOLT’un kısa bıçaklı pilini kullanacaklarını açıkladı.

Üretim kapasitesi açısından, SVOLT’un doğu Çin’in Jiangsu Eyaletindeki bir şehir olan Changzhou’daki üssü 60 GWh’ye ulaşacak ve bu yıl dört yerli fabrika üretime geçti. Tedarik zincirleri açısından Yang, lityum cevheri ve lityum tuzlarının şu anda en çok eksik olan malzemeler olduğunu ve birçok cevherin Japon ve Koreli işletmeler tarafından satın alındığını, bu nedenle Çin’in yerel ihtiyacı karşılamak için hızlanması gerektiğini açıkladı. Yang’ın kararına göre, önümüzdeki beş yıl içinde lityum cevheri arzı çok sıkı olmaya devam edecek.

2018 yılında kurulan SVOLT, yerli akü pazarında sağlam bir yer edinmiştir. China Automotive Battery Innovation Alliance’ın verilerine göre, SVOLT bu yıl Ocak-Temmuz ayları arasında yerli güç pili işletmelerinin yükleme kapasitesi açısından altıncı sırada yer aldı.

28 Ağustos’un başlarında Yang, 4. Dünya Yeni Enerji Araçları Kongresi’nde (WNEVC) kobalt içermeyen pil pazarının gelecekte lityum pil ürünlerinin dağıtımının %70’inden fazlasını oluşturacağını öngördü. SVOLT, ORA Flashcat ve Great Wall Motor’a ait diğer modellerde gruplar halinde yüklenip piyasaya sürülecek, dünyanın ilk seri üretim kobaltsız pilini piyasaya sürdü. SVOLT ayrıca ikinci nesil katmanlı kobaltsız pillerini 2023’te piyasaya süreceğini söylüyor. Tahmini maliyeti lityum demir fosfat pillerinkine yakın ve pil ömrü 800 km’ye ulaşabilir.

Lityum demir fosfat düzeni açısından, seri üretilen L600 lityum demir fosfat kısa kanatlı piller, 50100 kWh talep aralığını karşılar ve hem enerji depolama hem de hafif güç pazarlarında kullanılabilir. Yang, 2023 yılında Honeycomb Energy’nin 195Wh/kg enerji yoğunluğuna ve 700 km pil ömrüne sahip yeni bir lityum demir kısa bıçaklı pil piyasaya süreceğini söyledi.

SVOLT tarafından geliştirilen ve piyasaya sürülen bir batarya izleme sistemi olan SVOLT Cloud, 370.000’den fazla izleme aracına bağlanarak, 59 milyardan fazla parçanın birikmiş veri analizi ile %96’nın üzerinde bir doğruluk oranı ile öngörülebilir erken uyarı gerçekleştirmiştir.

haraketli araba