Yeni Superb’in Türkiye’ye Geliş Tarihi Belli Oldu!

07 Kas 2023
0 Yorum
Yeni Superb’in Türkiye’ye Geliş Tarihi Belli Oldu!
İÇİNDEKİLER

Škoda, D segmentindeki amiral gemisi olan Superb modelinin yeni jenerasyonunu göz alıcı bir dünya prömiyeri ile otomotiv dünyasına sunmuştur. Dördüncü nesil yeni Superb, daha zarif bir tasarım anlayışı, genişletilmiş iç hacim, üst seviye konfor özellikleri ve son teknoloji donanımları ile segmentindeki liderliğini pekiştirmeyi hedefliyor. Yenilenen Superb, tıpkı mevcut neslinde olduğu üzere, sedan ve Combi station wagon olmak üzere iki farklı karoser tipiyle tüketicilere sunulacak.

Škoda‘nın bu etkileyici lansmanında değerli düşüncelerini paylaşan Yüce Auto Škoda’nın Genel Müdürü Zafer Başar, markanın Türkiye’deki başarısını ve Superb modelinin önemini vurguladı. Başar, “Türkiye’de her jenerasyonu ile otomobil severlerin büyük takdirini kazanan Superb’in yeni nesli, Škoda’nın bayrağını daha da yükseğe çekecek. Haziran ayı itibarıyla yeni Superb’le Türk tüketicilerini tanıştırma yolunda hazırlıklarımız son sürat devam ediyor. 2015’te piyasaya sürülen üçüncü nesil, bugüne dek 55 bin adedin üzerinde bir satış başarısına ulaştı. Son sekiz yıl içinde markamızın Türkiye’deki satışlarının dörtte birini Superb tek başına gerçekleştirdi. Türkiye, Superb sedan için en büyük pazar olmaya devam edecek ve yeni nesil global satışların yarısını ülkemizde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Yeni Superb, sedan segmentindeki konumunu daha da güçlendirerek, daha rekabetçi bir model olacak” şeklinde konuştu.

skoda superb

2001 yılında otomobil piyasasına ilk adımını atan Superb, bugüne dek 1.6 milyondan fazla satış adedine ulaşarak, yirmi yılı aşkın süre zarfında pek çok uluslararası ödül kazandı. İlk nesil Superb 2001 ile 2008 yılları arasında 137 bin adet satılırken, ikinci nesil 2008’den 2015’e kadar 618 bin adet satışla kendini kanıtladı. Üçüncü nesil ise 2015 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana 845 bin adetten fazla satışla başarı grafiğini yükseltmeye devam etti.

Škoda, üst düzey modeli Superb’in yeni jenerasyonunu piyasaya sürerken, otomobilin her özelliğini daha da ileri bir seviyeye taşımayı başardı. Tasarımını yenileyerek daha estetik bir görünüme kavuşturan dördüncü nesil Superb, markanın imza niteliğindeki sekizgen ön ızgara, motor kaputu üzerine yerleştirilmiş cesur Škoda amblemi ve daha akıcı hatlarıyla göz kamaştırıyor. Yeni Superb, aerodinamik performansını artırmakla kalmıyor, aynı zamanda Škoda’nın tasarım mirasını da modern bir yorumla sürdürüyor. Şirketin “Modern Solid” tasarım filozofisinin izlerini taşıyan araç, kristalize detaylarla zenginleştirilmiş yeni LED Matrix farları ve LED arka aydınlatma sistemleriyle teknolojik bir üstünlük sergiliyor.

skoda superb yeni

Škoda Superb, segmentinde lider olan boyutları, geniş yaşam alanı ve bagaj hacmiyle de öne çıkıyor. Yeni Superb, selefine kıyasla daha uzun ve daha yüksek bir yapıya sahip olup, dinamik, modern ve keskin çizgileriyle birleşen zarif bir siluet sunuyor. Aynı aks mesafesini koruyarak (2,841 mm) sedan modeli için uzunlukta 4,912 mm (+43 mm), yükseklikte 1,481 mm (+12 mm) ve genişlikte 1,849 mm’lik ölçülere ulaşan Superb, iç mekanda sunduğu genişliği ile de dikkat çekiyor. Sedan modelinde 20 litrelik bir artışla 645 litre, Combi versiyonunda ise 30 litrelik bir artışla 690 litreye ulaşan bagaj hacmi, Superb’in sınıfının zirvesinde yer almasını sağlıyor.

Teknoloji ve konfor dolu bir kabin deneyimi sunan dördüncü nesil Skoda Superb, iç mekan tasarımında da iddiasını sürdürüyor. Kabin içerisinde yeniden tasarlanan direksiyon simidi, gösterge paneli, ön konsol ve dekoratif kaplamalar, şıklığı ve dikkat çekiciliği ile öne çıkıyor. Şkoda’nın bir modelinde ilk kez direksiyon kolonuna entegre edilen vites kontrol sistemi sayesinde, orta konsol daha ferah bir kullanım sunuyor. 10 inç boyutundaki Dijital Gösterge Paneli, ön cama yansıtılan Head-up Display ve 13 inçlik yüksek çözünürlüklü yatay dokunmatik multimedya ekranı, aracın teknolojik yönünü ön plana çıkarıyor.

Fiziksel ve dijital öğeleri ustaca bir araya getiren Smart Dial sistemi, araç içindeki kontrollerin yönetimini basitleştirerek, güvenli ve rahat bir sürüş deneyimi sağlıyor. Üçlü döner düğme tasarımı, yüksek dokunsal kalite ile sezgisel kullanımı bir arada sunuyor. Bu çok fonksiyonlu düğmeler, basılabilir ve döndürülebilir özelliklerle, sıcaklık, koltuk ısıtma/soğutma, fan hızı, havalandırma yönü, ses seviyesi, sürüş modları ve navigasyon gibi çeşitli araç fonksiyonlarına kolay erişim sağlıyor.

yeni skoda superb

Skoda, amiral gemisi Superb’in en son iterasyonunda, daha yüksek verimlilik ve performans vadeden bir dizi motor seçeneğiyle çıtayı yükseltiyor. Yeni modelin kalbinde, hafif hibrit teknolojisine sahip bir motor da dahil olmak üzere, çeşitlendirilmiş ve modern üç TSI benzin motoru, iki TDI dizel motor ve etkileyici 100 kilometreyi aşan elektrikli sürüş menzili sunan yeni bir plug-in hibrit motor yer alacak. Benzinli motor seçenekleri arasında 1.5 TSI 150 PS mHEV, 2.0 TSI 204 PS ve 2.0 TSI 265 PS’lik versiyonlar öne çıkarken, 2.0 litrelik TDI dizel motorlar 150 PS ve 193 PS güç sunacak. Hem dizel hem de benzinli motorların en güçlü versiyonları, artırılmış çekiş kabiliyeti için 4×4 sürüş seçeneğiyle temin edilebilecek. Tüm motorlar, DSG otomatik şanzımanla uyumlu hale getirildi, bu da her türlü sürüş koşulunda üstün konfor, performans ve yakıt verimliliği sunmayı mümkün kıldı. Superb’in hafif hibrit versiyonu, ilk kez sunulacak olup, performansı artırırken aynı zamanda yakıt tüketimini yüzde 10’a kadar azaltma potansiyeline sahip.

Yeni Skoda Superb, güvenlik alanında da yenilikçi adımlarla donatıldı. Otomobil, Dönüş Asistanı ve Acil Durum Direksiyon Asistanı gibi gelişmiş sürüş yardım sistemlerini barındırıyor. Mevcut modelde bulunan ve zaten etkileyici olan Seyahat Asistanı, Yan Asistan ve Ön Asistan gibi özellikler, daha da iyileştirildi. Kaza anında, Yolcu Koruma Yardımı ve 10’a kadar hava yastığı ile yolcuların maksimum güvenliği sağlanıyor. Yapılan kapsamlı testler ve uygulanan son teknolojiler sayesinde, yeni Superb yolcularını en iyi şekilde korumak üzere tasarlandı. Skoda’da ilk defa sunulan Uzaktan Park Asistanı, aracın direksiyonunu ve hızını otomatik olarak kontrol ederek, sürücünün araç içinde olmasa bile park etmesine olanak tanıyor. Ayrıca, Fren Destekli Geri Manevra Uyarı Sistemi, Ön Bölge Frenleme Asistanı, Şerit Takip Asistanı, Şerit Değiştirme Asistanı, Akıllı Adaptif Hız Sabitleyici, Kavşakta Çarpışma Önleme Sistemi, Trafik İşareti Algılama Sistemi ve Sıkışık Trafik Asistanı gibi bir dizi ek güvenlik özelliği, yeni Superb’in zengin özellikler listesine katkıda bulunuyor. Bu özellikler, her sürüşün daha güvenli ve daha konforlu olmasını sağlamak üzere özenle seçildi.

En Çok Tercih Edilen Skoda Modelleri

haraketli araba