Zhiji Hakkında

SAIC Motor’dan doğan Zhiji Automobile, kuruluşundan sadece bir ay sonra Ocak 2021’de dünya prömiyerini yaptı. Marka, hem sedan hem de SUV kategorilerini kapsayan iki modeli piyasaya sürdü. Zhiji Automobile’ın Co-CEO’su Liu Tao, şirketin otomotiv endüstrisi manzarasını değiştirme ve Tesla ile rekabet etme hırsını ifade etti.

Zhiji Automobile’ın kökeni, Aralık 2020’de SAIC tarafından başlatılan “Proje One” adlı projeye dayanmaktadır. İki yılı aşkın süredir devam eden bu proje, kullanıcı odaklı otomobil bilimi ve teknolojisi üzerine yoğunlaşan Zhiji Auto adında bir şirketin kurulmasıyla sonuçlandı. Bu girişim, Alibaba Grubu ve Shanghai Pudong Hükümeti’nden on milyarlarca yuanlık önemli bir finansman çekti.

İngilizce marka adı “IM”, “Hareket Halindeki Zeka” anlamına gelmektedir ve şirketin otomotiv sektöründe yapay zeka ve insan zekasının entegrasyonuna odaklanmasını yansıtmaktadır. Arabaları, önemli bir hesaplama gücüne sahip olan ve sayısız yüksek çözünürlüklü görüş kameraları, milimetre dalga radarları ve ultrasonik radarlarla donatılmış Nvidia’nın Xavier görsel algılama çözümünü içermesiyle dikkat çekicidir. Ayrıca, araçlar, geliştirilmiş yetenekler için Nvidia’nın Orin X lidar çözümünü de içermektedir.

Zhiji Automobile, gelecekteki seri üretim modellerini yüksek torklu çift elektrik mili ve arka tekerlek sürücüsü ile donatmayı planlamaktadır. Bu modellerin maksimum 400Kw gücü, 700N.m torku olacak ve 0’dan 100 kilometreye sadece 3.9 saniyede hızlanması beklenmektedir. Ayrıca, SAIC ve CATL tarafından ortaklaşa geliştirilen “silikon katkılı lityum takviyesi” teknolojisine sahip piller içerecekler, bu piller kapsamlı çalışma koşulları altında 1000km’den fazla menzil sunabilecek. Serinin tüm batarya paketi kapasitesi standart olarak 93Kwh, yüksek performans modeli için ise 115 Kwh olacak.

Zhiji Automobile’ın akıllı saf elektrikli arabasının seri üretim versiyonu, Nisan 2021’de Shanghai Otomobil Fuarı’nda dünya çapında rezervasyonları kabul etmeye başlayacak. 2021 sonunda piyasaya sürülmesi ve 2022’de kullanıcılara teslim edilmesi bekleniyor. Ayrıca, tamamen elektrikli SUV modellerinin 2022’de piyasaya sürülmesi planlanmaktadır.

Zhiji Fiyat Listesi

Zhiji Haberleri

haraketli araba