Hiphi Hakkında

Hiphi, Şangay merkezli olarak kurulan ve üretime başlayan Çin merkezli bir şirkettir. 2019 yılında kurulan şirket yüzde yüze elektrikli otomobiller üretmeye odaklanmıştır. Yeni bir şirket olmasının yanında çatısı altında 1500 kişi çalışmaktadır. Şirketin üretim araçlarını satış için konumlandırdığı ülkeleri Japonya ve Çin olarak belirlediği bilinmektedir.

HipHi Tarihi

HipHi özel bir girişim olarak kurulmuş olan bir elektrikli araç şirketidir. Şirketin kurucusu Ding Lei olarak bilinmektedir. 2019 Temmuz ayında kurulan şirketin ilk konsept aracı HipHi 1 adıyla 31 Temmuz 2019 yılında tanıtılmıştır. Kısa sürede aracın tasarımı, kullanım genişliği ve özel yapısı ile ilgi toplamayı başardığı görülmüştür.

HipHi şirketi, büyük bir enerji şirketi olan Human Horizons isimli şirketinin elektrikli araçlar için yaptığı yatırımla ortaya çıkan bir şirkettir. Firmanın ilk aracı HiPhi X adıyla 31 Temmuz 2019 adıyla piyasaya sürülmüştür. 400 kilometre menzile sahip olan bu araç kısa sürede iyi satış rakamlarına ulaşması ile dikkat çekmiştir. Şirkete ait ilk deneyim mağazası Şanghay şehrinde bulunan Lujiazui’de aılmıştır. Firmanın ilk modeli 2020 yılında satışa sunulmuş, ilk seri üretim teslimatları Mayıs 2021’de yapılmıştır. Firmanın ikinci modeli olan HiPhi Z, Kasım 2021’de piyasaya sunulmuştur.

Firma kısa sürede önemli başarılar elde etmeyi başarmıştır. Çin Otomotiv Teknolojileri ve Araştırma Merkezi tarafından yapılan açıklamada HiPhi X modeli ülkede Eylül 2021’de en çok satılan lüks sınıf elektrikli araç olduğu aktarılmıştır. Bu sıralamada önünde yer aldığı modelse Porsche Taycan olduğu aktarıldı.

Süper otomobil sınıfında üretim yapan firma çift kapılı, mini SUV ve SUV tarzına yakın tasarımlarıyla dikkat çekmektedir. Elektrikli araçların yanında üretilen araçlarda birçok teknolojik yenilikte yer alması dikkat çekmektedir. 360 derece çevrelenmiş panoramik sürüş ortamı sunulmaktadır. Geniş yolcu ekranı, programlanabilir akıllık far sistemi gibi özellikler aracın önde gelen detayları arasında yer alıyor.

HiPhi firması özellikle tasarımıyla piyasada dikkat çekmeyi başarmıştır. Özel pil sistemleri, şehir için yüksek konfor ve yeterli menzil sunması sebebiyle ilerleyen dönemde daha geniş pazarlara açılması beklenen firmalar arasında yer alıyor.

Hiphi Fiyat Listesi

X Fiyat Listesi

 X
Quattro 4.0 Turbo FSI 600 hp Tiptronic
3996cc
Otomatik
Benzin
7.488.637 ₺

Hiphi Haberleri

haraketli araba