Iveco Hakkında

Iveco merkezi İtalya’nın Torino şehrinde bulunan bir otomotiv üreticisidir. Şirket genellikle dizel motor olmak üzere otobüs ve kamyon üretimi yapmaktadır. Firma bir yıl içerisinde ortalama 200 bin araç üretimi yaparken, 500 bine yakın dizel motor üretimi yapmaktadır. Firma çatısı altında çok sayıda yan kuruluşta bulunmaktadır. Ülkemizde de aktif bir şekilde faaliyeti bulunan firma Koç ve Sabancı gruplarının ortaklığı ile faaliyet göstermektedir.

Iveco Tarihi

Iveco firması 1975 yılında Torino şehrinde faaliyetlere başlamıştır. Kamu şirketi olarak kurulan firma CNH Endustrial’ın bir alt kolu olarak faaliyete başlamıştır. Firmanın İsmi Industrial Vehicle Corporation isminin baş harflerinden gelmektedir. Endüstriyel Araç Şirketi olarak Türkçe’ye çevirmek doğru olacaktır.

Firma ülkemize 1966 yılında giriş yapmıştır. Otoyol Sanayi A.Ş. ismine sahip firma Koç ve Sabancı Gruplarının ortaklığı ile faaliyetlerine başlamıştır. Iveco lisansı ile 1989’a kadar üretim yapılmasına devam edilmiştir. 1989’da Sabancı Grup bu ortaklıktan çekilmiş, IVECO şirkete direkt olarak ortak olmuş ve üretim tesisi Adapazarı’na taşınmıştır. Aynı yıl Koç Holding’de şirketi tasfiye etmiştir. Daha sonra şirkete ait tüm tesisler Otokar tarafından satın alındı. Şirket ülkemizde üretim yapmamakla birlikte satışa devam etmektedir.

Iveco’nun Avrupa, Avustralya, Çin, Rusya ve Latin Amerika’da üretim fabrikaları bulunuyor. Firmanın ülkemiz dahil olmak üzere 160’dan fazla ülkede 5 binden fazla satış ve servis noktası bulunuyor. Halka açık bir şirket olan Iveco, yıllık 5 milyar Euro cira yapma potansiyeline sahiptir.

Firmanın kuruluşunda 5 farklı şirketin desteği vardır. FIAT, OM, Lancia, Unic ve Magirus firmaları dahil olarak şirket faaliyete geçilmiştir. İtalya, Fransa ve Almanya firmalarının dahil olduğu bu yapı kısa sürede dünyanın en önemli dizel motor üreticilerinden birisi haline gelmiştir.

Kuruluşunun ardından önemli birçok spor etkinliğine sponsor olarak marka değerini arttırmayı başardı. Firma geleceğe ayak uydurmak için motor gelişimi, yakıt tüketimi, alternatif motor seçenekleri konusunda özel çalışmalar yapıyor. En güçlü kamyonlarda dahil dizel elektrikli hibrit motor üretimi konusunda ki çalışmaları ile dikkat çekiyor.

Iveco Bayileri ve Yetkili Servislerini Öğrenmek için Tıklayınız.

Iveco Fiyat Listesi

Iveco Haberleri

haraketli araba