Tesla Model Y
Uzunluk
4687 mm
Genişlik
2163 mm
Yükseklik
1693 mm
Kapı Sayısı
5
Bagaj Hacmi
525 lt
Güvenlik (EuroNCap Puanı)
5 / 5
Tesla Model Y EuroNCap
2017 Yılında yapılmış resmi test sonucudur.
Yetişkin Yolcu
Güvenliği
97
Çocuk Yolcu
Güvenliği
84
Yaya
Güvenliği
71
Güvenlik
Ekipmanı
60

Model Y Fiyat Listesi

Tesla Model Y
Tesla Model Y SR
430 KM
Otomatik
Elektrik
1.548.732 $
Tesla Model Y Long Range
533 KM
Otomatik
Elektrik
1.619.532 $
Tesla Model Y Performance
514 KM
Otomatik
Elektrik
1.778.821 ₺

Tesla Model Y Hakkında Genel Bilgiler

Tesla, elektrikli araç devriminin öncüsü ve günümüzde milyonlarca kullanıcısı olan bir markadır. Avrupa, Asya, Güney ve Kuzey Amerika’da kendi mağazalarıyla hizmet veren Tesla, Türkiye’de de pazar payını artırmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Tesla’nın Türkiye’ye girişi, ülkedeki elektrikli araç talebinin artması ve altyapının gelişmesiyle birlikte oldukça önemli bir adım olarak görülmektedir.

Tesla, Türkiye pazarına giriş yapmak için ilk adımını Model Y ile atmaktadır. Model Y, 7 kişilik oturma kapasitesine sahiptir ve tamamen elektrikli bir motora sahiptir. Model Y’nin Standart versiyonu 0’dan 100 km hıza 6.9 saniyede ulaşırken, Performans versiyonu 0’dan 100 km hıza 3.7 saniyede çıkıyor. Elektrikli aracın bataryaları tam şarjlı haldeyken, versiyonuna göre 480 km veya 533 km menzil sunmaktadır. Model Y, süper hızlı şarj istasyonlarında 15 dakika şarj olduğunda 270 km mesafe kat edebilir. Model Y, arazide, çamurda, karda ve yağmurda rahatlıkla kullanılabilir.

Model Y’nin iç özellikleri arasında, bagaj kapasitesini arttıran katlanabilir arka koltuklar, 76 metreküp bagaj hacmi, 15 inç dokunmatik tablet, tüm hareketleri dijital ekranlarda sürücüye sunma özelliği, 250 metre içinde bulunan cisimleri işleme, Bluetooth müzik ve medya, kablosuz yazılım güncellemeleri, güç ayarlı ön koltuklar, ısıtmalı koltuklar ve 4 adet SB noktası yer almaktadır.

Dış özellikleri arasında ise maksimum görünürlük sağlayan 360 derece arka, yan ve ön kameralar, 21” jantlar, yakındaki arabaları tespit edip çarpışmaları önleyen ve kendi kendine park eden ultrasonik sensörler, aracın boş ağırlığı 2 ton, LED sis farları, daha fazla dış açı sunan arka camlar, kızılötesi ve ultraviyole korumalı cam tavan, elektrikli katlanır yan aynalar ve hava filtreleme sistemi bulunmaktadır.

Tesla, Türkiye’de elektrikli araçların şarj edilebileceği istasyonların kurulumuna başladı. Bolu HighWay Outlet’te şarj istasyonlarının kurulumunu tamamlayan şirket, İzmir, Aydın, İstanbul, Kocaeli, Antalya, Ankara, Sakarya, Balıkesir, Konya ve Bursa’da 11 adet şarj istasyonu daha kurmayı planlamaktadır.

Tesla’nın Türkiye’deki piyasaya girişi, ülkedeki elektrikli araç kullanımının artmasına ve sürdürülebilir ulaşımın yaygınlaşmasına katkı sağlayacak ve Türkiye’nin elektrikli araç pazarında önemli bir yer edinmesine yardımcı olacaktır.

3 3 Oylar
Değerlendirmeler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
haraketli araba