Aito Hakkında

2021’de Huawei ve Seres Group tarafından kurulan Aito, Çinli bir elektrikli araç markasıdır. ‘Aito’ marka adı, ‘Otomobile Zeka Ekleme’ anlamına gelmekte olup, Huawei ve Seres’in Harmony Intelligent Mobility Alliance (HIMA) çatısı altındaki işbirliğini temsil eder. Bu işbirliği, Huawei’nin geleneksel otomobil üreticilerine yönelik tam kapsamlı zeki araç çözümleri sunma yaklaşımını simgeler ve bir ekosistem markası ile yeni bir iş modeline vurgu yapar. Huawei, doğrudan araç üretmezken, ürün tasarımı, tedarik zinciri yönetimi, kalite kontrolü, yazılım ekosistemi, kullanıcı deneyimi yönetimi, marka pazarlaması ve satış kanalları gibi çeşitli yönlerde otomobil şirketlerine destek olur.

Aito’nun araç serisi, AITO M5 (orta boy SUV), AITO M7 (tam boy SUV) ve yakında çıkacak olan AITO M9’u (yine tam boy SUV) içerir. Aito’nun ilk aracı olarak tanıtılan M5, Seres Group ile geliştirilmiş ve Seres SF5 SUV’nun donanımı temel alınarak oluşturulmuştur.

Aito araçlarının belirgin özelliklerinden biri, Huawei’nin HarmonyOS Cockpit sisteminin entegrasyonudur. Huawei’nin Kirin sistem üzeri çip (SoC) hattı tarafından desteklenen bu sistem, artırılmış gerçeklik başlık ekranları (AR-HUD) ve akıllı enstrüman paneli içerir. HarmonyOS Cockpit’in açık API’ları, otomobil OEM’leri, tedarikçileri ve ekosistem ortaklarının çeşitli özellikler geliştirip entegre etmelerine olanak tanır.

Bunun yanı sıra, Aito araçları, Huawei tarafından geliştirilen ADS (Otonom Sürüş Sistemi) ile donatılmıştır. Güncel ADS 2.0 versiyonu, 128 LiDAR, 11 HD kamera, 3 MMW radar ve 12 ultrasonik radarın yanı sıra Huawei’nin kendisi tarafından geliştirilen bir yonga setinden oluşur. Bu sistem, 2+ seviyesinde otonom sürüş yapabilir ve insan benzeri karar verme ve operasyonları, doğru dönüş yapma, yayalara yol verme, düzensiz engelleri tanıma ve kaçınma, hayvanları tespit etme ve kaçınma, otomatik ve vale park etme gibi işlemleri gerçekleştirebilir.

Mart 2023’te Aito, kısa bir süreliğine Huawei Aito olarak yeniden markalandı, ancak Huawei Terminal BG’nin CEO’su ve Smart Car Solution BU’nun CEO’su Yu Chengdong’un kararıyla Nisan 2023’te eski markasına döndü. Haziran 2023’te Huawei, Aito markasının Çince ismini (问界/Wenjie) Seres Group’tan satın aldı.

Aito Fiyat Listesi

M5 Fiyat Listesi

 M5
Aito M5 552 KM Menzil
496 HP
Otomatik
Elektrik
45.953 $
Aito M5 1102 KM Menzil
496 HP
Otomatik
Elektrik
50.400 $

Aito Haberleri

haraketli araba