Canoo Hakkında

Canoo, Kaliforniya, Torrance merkezli Amerikan bir otomotiv girişimi olup, elektrikli araçların geliştirilmesi ve üretimi konusunda uzmanlaşmıştır. Şirket, Stefan Krause ve Ulrich Kranz tarafından 2017 yılında Evelozcity adıyla kuruldu ve başlangıçta Çinli yatırımcı Li “David” Pak-Tam/Botan ve Alman girişimci David Stern tarafından finanse edildi. Krause, Deutsche Bank’ta ve Kranz, BMW’de otomotiv sektöründe deneyim kazanmıştır. Canoo’nun ilk araç prototipi, daha sonra Canoo Yaşam Tarzı Aracı olarak adlandırılan bir elektrikli van, Eylül 2019’da tanıtıldı.

Canoo’nun Hyundai Motor Grubu ile Şubat 2020’de açıklanan ortaklığı, kompakt ve filo araçları için yeni bir elektrikli araç platformu geliştirmeyi amaçlıyordu. Ancak, bu ortaklık Mart 2021’de Canoo’nun kurumsal stratejisindeki bir değişiklik nedeniyle sonlandırıldı ve şirket araç aboneliklerinden ticari araç satışına yönelik bir değişime geçti.

Canoo’nun önemli kilometre taşları arasında Mart 2021’de Canoo Pickup Kamyonetinin duyurulması, Pryor, Oklahoma’da yeni bir fabrikanın inşası ve Avrupa pazarı için Canoo Minivanları üretmek üzere VDL Nedcar ile yapılan bir üretim anlaşması yer alıyor, ancak bu anlaşma daha sonra sonlandırıldı.

Ocak 2022’de Canoo, düşük hacimli üretim için Bentonville, Arkansas’ta bir tesisi kiraladı ve Pryor, Oklahoma’da bir araç batarya üretim tesisi kurma planlarını duyurdu. Şirket, ayrıca 2023’te Pryor’daki mikro megafabrikasını tamamlamadan önce Oklahoma City’de araç üretimine başlamayı planlıyor.

Canoo Fiyat Listesi

Canoo Haberleri

haraketli araba