Changan Auto Hakkında

Changan Auto, Çin’de 1862 yılında kurulmuş olan ülkenin en eski otomotiv firmalarından bir tanesidir. Devlet kuruluşu olan şirket ürettiği araç sayısı ile ülkenin en çok araç üreten ve satan firmaları arasında ilk 5 içinde yer almaktadır.

Firmanın ürettiği araç modelleri arasında mikrovan, binek otomobil ve küçük kamyonetler yer almaktadır. Şirketin merkezi Çin’in Chongqing şehrinde bulunmaktadır. Ford, Suzuki, PSA gibi şirketler ile önemli ortaklıkları bulunmaktadır. Yıllık 2 milyon adete yakın araç üretimi yaparak bu konuda zirvede yer almaktadır.

Changan Auto Tarihi

Changan Auto, devlet tarafından kurulan en büyük dördüncü otomotiv üreticisi olarak Çin2de yer almaktadır. Firma sadece kendi markası ile değil Ford ve Mazda gibi şirketler ile yaptığı ortaklıklarla da araç üretimi yapıyor. Firma 2021 yılında ülkede satılan  yerli markaların %75’lik kısmına sahip olmayı başardı. Firma aynı zamanda Çin Borsasında işlem görmekte ve ülkenin en güvenilir kuruluşları arasında yer almaktadır.

Firma üretim hattı içerisinde yer alan birçok farklı model için değişik isimler kullanıyor. SUV modelleri için Changan, elektrikli araçlar için Shenlan, SUV ve MPV araçlar için OShan ismi kullanılıyor. Ticari araç ve hafif kamyonlar içinse Kaicene ismi tercih edilir. Firma 2021 yılında elektrikli araç pazarına Avatr markası ile giriş yaptı. Bu markanın üretim sayını 2025 yılında 1 milyon adetin üzerine çıkarmayı amaçladığını aktardı.

Firmanın gerçek adı Çin Güney Endüstrileri Grubu’dur. 150 yıldan uzun geçmişi ile dünyanın en eski sanayi firmalarından birisi olarak yoluna devam etmektedir. Firmanın en büyük pazar hedefi Çin olarak belirlenmiştir. Bu konuda sürekli gelişim göstermeye devam etmektedir.

Firmanın 2022 yılında Avrupa pazarına çıkacağı yönünde birçok haber çıkmış olsa da resmi olarak herhangi bir karar alındığı bilinmiyor. Daha çok alt sınıf ve orta gelir grubu ailelere hitap eden araçlar üreten Changan Auto isimli firmanın gelecekte ülkemizde de satış yapabileceği söyleniyor. Firmanın üretim hattında Raeton, Eado, Alsvin, Benni, A800, S50, Honor ve Ossan isimli birçok model çıkarılıyor.

Changan Auto Fiyat Listesi

CS95 Fiyat Listesi

 CS95
Quattro 4.0 Turbo FSI 600 hp Tiptronic
3996cc
Otomatik
Benzin
7.488.637 ₺

CX70 Fiyat Listesi

 CX70
Quattro 4.0 Turbo FSI 600 hp Tiptronic
3996cc
Otomatik
Benzin
7.488.637 ₺

CX70T Fiyat Listesi

 CX70T
Quattro 4.0 Turbo FSI 600 hp Tiptronic
3996cc
Otomatik
Benzin
7.488.637 ₺

Changan Auto Haberleri

haraketli araba