Chrysler Hakkında

Chrysler 1925 yılından Stellantis Nort America kurulan bir şirkettir. 1930 yılında Dodge markası tarafından satın alınan firmanın merkezi Detroit, Michigan şehrinde yer almaktadır. Bu anlaşma ile birlikte Amerika’da bulunan otomotiv şirketleri içerisinde en çok servis ağına sahip olan şirket olmuştur. Şirket birçok sefer krize girmiş bu krizlerden satışlar ve satın almalarla kurtulmayı başararak yoluna devam etmiştir.

Chrysler Tarihi

Chrysler LLC isimli şirket 1928 yılında Walter Chrysler tarafından kurulmuştur. Şirketin genel merkezi Michigan eyaletinde bulunan Auburn Hills şehrinde yer almaktadır. Dünyanın birçok noktasına hizmet veren şirket Dodge tarafından satın alındıktan sonra büyük bir ilerleme kaydetmiştir.

1980’li yıllarda bir ekonomik kriz yaşamış, burada Mitsubishi ile ortak olarak ürettikleri Voyager Grand modeli ile bu dönemi atlatmayı başarmıştır. Bunun yanında Jeep, Plymounth, Dogde ve Chrysler isimleriyle de üretim yapmıştır. Şirket ABD’de üretimlerini Liberty olarak da yaparken, Avrupa pazarında Cherokee adıyla üretim yapmaktadır.

Daimler Benz bu üretime 2000 yılında başlamış ancak 2007 yılında zarar ettiği için %80’lik kısmı Cerberus isimli şirkete satılmıştır. Chrysler 2009 yılında çok ciddi bir küresel mali krize girmiştir. Bu kriz neticesinde İtalyan devi Fiat, şirketin %35’lik kısmını satın almış, daha sonra bu oran %55’e kadar yükselmiştir. Bu durum şirketin batışının önüne geçmiştir. 2021 yılı itibariyle şirket ABD’de 1.7 milyonun üzerinde satış gerçekleştirmektedir.

Chrysler üretme başladığı ilk yıldan itibaren lüks araçlar üreten bir firma olmuştur. Birçok rakibi ile mücadele eden firma her şeye rağmen günümüzde en dikkat çekici lüks araç üreticileri arasında yer almıştır. Şirketin tesisleri ikinci dünya savaşı sırasında tank ve askeri malzemeleri üretmek için kullanılmıştır. Bunların yanında mikrodalga, radar antenleri gibi birçok farklı üretimde şirket tarafından yapılmıştır.

Chrysler firması sadece yapısı ile değil ürettiği özel konsept araçları ile otomotiv dünyasına yön vermeyi başarmıştır. Voyager, Country, Windsor, Valiant, Sebring, Saratoga gibi modeller firmanın en uzun süreli üretim yapan modelleri arasında yer almaktadır. Kaliteli yapısı ve dikkat çekici özellikleriyle öne çıkan bu modeller dünya üzerinde birçok noktada satılmıştır.

Chrysler Fiyat Listesi

Pacifica Fiyat Listesi

 Pacifica
Quattro 4.0 Turbo FSI 600 hp Tiptronic
3996cc
Otomatik
Benzin
7.488.637 ₺

Pacifica Hybrid Fiyat Listesi

 Pacifica Hybrid
Quattro 4.0 Turbo FSI 600 hp Tiptronic
3996cc
Otomatik
Benzin
7.488.637 ₺

300 Fiyat Listesi

 300
Quattro 4.0 Turbo FSI 600 hp Tiptronic
3996cc
Otomatik
Benzin
7.488.637 ₺

Chrysler Haberleri

haraketli araba