Lancia Hakkında

Lancia, İtalya’nın en eski otomobil üreticisi firmalarından bir tanesidir. 1969 yılında kadar tek başına üretim yapan firma 1969 yılında Fiat tarafından satın alınmıştır. Günümüzde ki sahibi Stellantis grubudur. Yılda 100 binin üzerinde üretim yapan firmanın kurucusu Vincenzo Lancia’dır. Torino şehrinde kurulan firma otomotiv tarihinin en eski yapılarından birisine sahiptir.

Lancia Tarihi

Lancia 27 Kasım 1906 yılında Vincenzo Lancia tarafından kurulan bir firmadır. Torino şehrinde kurulan firma en eski otomobil üreticilerinden birisi olarak kabul edilmektedir. 21. Yüzyılın bir döneminde yüz bin üretim adetine ulaşırken en son olarak 2020’de 43 bin adet üretim yapmayı başarmıştır. Firma ilk yıllarında güçlü ralli araçları üretmiş, beş vitesli araçlara geçiş yapmış ve yekpare şasi düzenini ortaya çıkarmıştır.

1992 yılında son kez Dünya Ralli Şampiyonasına katılmasına rağmen en çok kazanan firma olma özelliğini hala korumaktadır. Toplamda 10 şampiyonluk ile zirvesi korumaktadır. Lancia Delta aracı 46 yarış galibiyeti ile bu alanda zirvede bulunmaktadır. 1990’lı yıllarda ortalama satış adeti 300 binin üzerine çıkmıştır. Firma Fiat tarafından satın alındıktan sonra tamamen yeniden düzenlenerek satışa başlamıştır. Firma son olarak Stellantis yapısı altına giriş yapmıştır. Bu yapının firmayı tekrar ele alacağı ve canlandırmak için özel bir çalışma yürüteceği aktarılmıştır.

Firmanın ürettiği son otomobil Lancia Ypsilon olmuştur. Süper mini sınıfında üretilen aracın alt yapısı Fiat 500 yapısına dayandığı aktarılmıştır. Bu araç üretim merkezi olan İtalya’da hala bulunmaktadır. İngiltere ve İrlanda gibi ülkelerde Chrysler Ypsilon adıyla da satılmaktadır. 2019 yılında İtalya’da en çok satılan ikinci otomobil olmayı başarmıştır.

Firma tarihi boyunca birçok özel araba ve konsept araç üretimi yapmıştır. İtalya Cumhurbaşkanı, Fiat Grubu yöneticileri ve daha birçok insan için özel modeller üretilmiştir. Geleceğe ışık tutacak birçok konsept modelde firma tarafından üretilmiştir. Firma ilk yurt dışı aracını ABD’ye ihraç etmiştir. Firmanın üretim yelpazesi içerisinde otobüs, kamyon, kamyonet gibi birçok farklı araçda bir dönem bulunmuştur. Bu bölüm daha sonra IVECO’ya devredilmiştir.

Lancia Fiyat Listesi

Ypsilon Fiyat Listesi

 Ypsilon
Quattro 4.0 Turbo FSI 600 hp Tiptronic
3996cc
Otomatik
Benzin
7.488.637 ₺

Lancia Haberleri

haraketli araba