Lucid Hakkında

Lucid Motors 2007 yılında otomotiv dünyasına girmiş bir firmadır. Firma elektrikli araç üretmek için ABD’de kurulmuş bir üreticidir. Firmamın ilk kurulum amacı diğer otomotiv firmaları için güç aktarma organları ve elektrikli araç bataryaları üretmek olmuştur. Firma uzun yıllar bu şekilde devam etikten sonra aldığı karar ile ilk aracı olan Lucid Air modelinin tanıtımını gerçekleştirmiştir.

Lucid Tarihi

Lucid Motors, Inc. İlk olarak ABD’de üretime başlayan bir elektrikli otomobil firmasıdır. Firma 2007 yılında Kaliforniya eyaletinde bulunan Newark şehrinde faaliyetlerine başlamıştır. Firmanın kurucusu Bernard Tse ve Sam Weng’tir. Firmanın kuruluş ismi Atieva’dır. Daha sonra Lucid adını almıştır. İlk döneminde araç üretiminden daha çok akü ve aktarma organlarının üretimine odaklanmıştır. 2016 yılında günümüzde ki adını almıştır.

Firmaya ait en büyük fabrika Arizona’da bulunmaktadır. Daha sonradan yapılacak geliştirmeler ile bu fabrikanın yılda 380 bin araç kapasitesine sahip olması beklenmektedir. Firma bu fabrika da ilk aracını üretmeye başlamıştır. Firmanın bu yenilikçi tutumu yurt dışından birçok yatırımcı tarafından fon aktarımına yardımcı oldu. En büyük yatırım Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu tarafından 1 milyar Dolar ile yapıldı.

Lucis 2021 yılında Churchill Capital Corp şirketi ile birleşşme anlaşması imzalamıştır. Bu anlaşmanın değerinin 11.75 milyar Dolar olduğu aktarıldı. Bu birleşmenin neticesi olarak birçok SUV ve özel üretim araçların piyasaya 2025 yılına kadar çıkmasının amaçlandığı aktarıldı.

Eylül 2021’de firma ilk elektrikli araçları olan Air modelini üretmeye başladı. Ekim ayında bu araçların müşterilere teslimine geçildi. 2021-2022’de yaşanan tedarik zinciri sonucunda firmanın araç üretimi 20 bin adetten 12 bin adete düşüş gerçekleşti. Ancak otomobil dünyasında en çok ilgi çeken yeni yatırımlar arasında olduğu birçok otorite tarafından kabul görmektedir.

Firma için en büyük sipariş Suudi Arabistan’dan gelmiştir. Hükümet tarafından firmadan 50 bin elektrikli araçtan başlayarak 100 bine kadar elektrikli araç alımının yapılacağı aktarılmıştır. Aynı zamanda gelecekte bu ülkeye bir üretim fabrikasının kurulmasının planlandığı aktarıldı.

Lucid Fiyat Listesi

Air Fiyat Listesi

 Air
Quattro 4.0 Turbo FSI 600 hp Tiptronic
3996cc
Otomatik
Benzin
7.488.637 ₺

Lucid Haberleri

haraketli araba