Rimac Hakkında

Rimac merkezi Hırvatistan’da bulunan bir elektrikli spor otomobil üreticisi firmadır. 2009 yılında Mate Rimac tarafından kurulan şirket, adını da kurucusunun soyadından almıştır. Şirketin genel merkezi Sveta Nedelja’da bulunuyor. Firmanın çatısı altında bine yakın insanın çalıştığı biliniyor. Firmanın kuruluş amacı dünyanın en hızlı elektrikli aracını üretmektir. Bunun için üretilen Concept One isimli araç bu rekoru eline almayı başarmıştır.

Rimac Tarihi

Rimac elektrikli otomobil firması 2009 yılında, Hırvatistan’ın Sveta Nedelja şehrinde faaliyetlerine başlamıştır. Firmanın ilk kuruluş amacı elektrikli konsept araçlar üretmek ve bununla birlikte aynı zamanda akü sistemleri ve aktarma organlarının üretimini gerçekleştirmek olmuştur. Firmanın ürettiği ilk elektrikli spor araç dünyanın en hızlı aracı olmayı başarmıştır. 2018 yılında firma Cenevre Otomobil Fuarında Rimac Nevera ismiyle görücüye çıkmıştır.

Mate Rimac, firmayı bir hobi garajı mantığı ile faaliyete geçirmiştir. İlk olarak bir BMW 3 Serisi aracını elektrikli araca çevirdi. Bunun ardından ciddi yatırımlar almayı başardı. Bu firmanın kısa sürede göz çarpmasını sağladı. 2018 yılında Volkswagen Grubu, Porsche mühendisleri ile elektrikli araçlar konusunda çalışılabilmesi için firmanın %10’luk hissesini satın aldı. 2021 yılında bu ortaklıktan Bugatti Rimac ile özel bir marka çıktı. Bu ortaklıkta ana şirket Rimac olurken, ortaklıkta %55 hisseye sahip olacağı aktarıldı.

Rimac markasının ilk aracı Concept One isimli araç 355 km/s hıza ulaşmayı başarmıştır. Bu hıza 92 kwh aküsüyle ulaşmayı başardı. Firmanın bu aracının ilk üretim versiyonu 2016 yılında tanıtılmıştır. Bu modelden sadece 8 tane üretilerek satışa sunulmuştur.

Firma elektrikli araçların yanında otonom araçlar konusunda da çalışmalar yaptığı açıkladı. 2015 yılında yapılan bu açıklamada 5 seviye otonom aracın üretildiği aktarıldı. Bunun yanında firma deniz taşıtları üretimiyle de yakından ilgilendiği biliniyor.

Günümüzde firma giderek büyüyen yapısı ve ilgi çekici araç tasarımlarıyla öne çıkmayı başarıyor. Geleceğin en hızlı elektrikli spor otomobil üreticileri arasında yer almaya devam edeceği bu tarzıyla dikkat çekiyor.

Rimac Fiyat Listesi

Nevera Fiyat Listesi

 Nevera
Quattro 4.0 Turbo FSI 600 hp Tiptronic
3996cc
Otomatik
Benzin
7.488.637 ₺

Rimac Haberleri

haraketli araba