Henüz içerik yüklenmemiştir.

Rover Hakkında

Rover, merkezi İngiltere’de bulunan bir otomotiv şirketidir. Firma 1878 yılında bisiklet üretmek için kurulmuş ve daha sonra 1904 yılında otomobil üretmeye başlamıştır. Şirket bir çok sefer el değiştirdikten sonra 2005 yılında faaliyetlerinin durdurulmasına karar verilmiştir. Kaliteli ve güçlü araçlar üretmesiyle bilinen firma hayatı boyunca birçok farklı alanda faaliyetlerine devam etmiştir.

Rover Tarihi

Rover, İngiltere’de faaliyetlerine devam ettiren ve son veren bir otomobil firmasıdır. Günümüzde şirketin hakları Jaguar Land Rover üzerindedir. Ancak dünyanın hiçbir yerinde Rover markası ile üretim yapılmamaktadır. Firma 2005 yılında üretimine son vererek faaliyetlerini durdurmuştur. Bir dönem devlet tarafından kamulaştırılan şirket, 1970’li ve 80’li yıllarda tekrar bağımsız kimliğini elde etmeyi başarmıştır.

Rover markası, 1988 yılında Rover Group’un en önemli şirketi olmayı başardı. Bu grup içerisinde ayrıca MINI ve Land Rover markaları da yer alıyor. Bu şirket grubu British Aerospace’in ellerinde yer aldıktan sonra BMW’nin kontrolüne geçmiştir. Bu el değiştirme ile farklı anlaşmalar imzalanmış ve markanın orta seviye otomobillerini üretme konusunda önemli adımların atılmasını sağlamıştır.

2000 yılında BMW, Rover firmasının da içinde olduğu grubu Phoenix Konsorsiyum’a satışını gerçekleştirdi. 2005 yılında beklenen gerçekleşti ve MG Rover Group iflasını açıkladı. Bu iflasın ardından firmanın araç üretimi de fiilen duruş oldu. Daha sonra bu şirketlere ait varlıklar Çinli iki firma tarafından satın alındı. 2006 yılında Rover markasının hakları Ford şirketine satılmıştır.

Rover otomobil şirketinin piyasaya son sürdüğü araba Rover 200 serisi olmuştur. Birçok farklı model üreten şirket bunun yanında ticari ve mini araç üretimleriyle de ilgilenmiştir. Günümüzde hala ikinci el piyasasında güçlü bir oyuncu olmaya devam etmektedir. Günümüzde şirketin tüm hakları Jaguar Land Rover şirketinde yer almaktadır.

Rover 75 serisi firmanın en çok satılan modelleri arasında yer almıştır. Firmanın ilk yıllarında üretmiş olduğu birçok model özel garajlarda satılmakta ve antika olarak kabul edilerek özel olarak saklanmaktadır.

Rover Fiyat Listesi

Henüz fiyat listesi yüklenmemiştir.

Rover Haberleri

haraketli araba