Henüz içerik yüklenmemiştir.

Saab Hakkında

Saab, İsveç’te 1947 yılında faaliyetlerine başlayan bir otomobil şirketidir. İkinci Dünya Savaşı yıllarında özel olarak uçak tasarımı ve üretimi de yapmıştır. Daha sonra uçak mühendislerinin birleşmesi ile birlikte adı 92001 olan ilk aracın üretimini gerçekleştirdiler. Bu aracın en önemli noktası aerodinamik açıdan farklı bir tasarıma sahip olması oldu. Firma ürettiği araçlar ile her zaman en sağlam ve kaliteli olmayı başarmıştır.

Saab Tarihi

Saab firması 1947 yıllarında faaliyetlerine başlamış ve uzun yıllar devam ettikten sonra 2016 yılında üretime nokta koyulmuştur. Firma özellikle 1950’li ile 1990^lı yıllara kadar gözde bir araç üreticisi olmayı başardı. Firmanın ticari şirketi olarak Scania kuruldu. Daha sonra bu iki şirket birbirinden ayrılmıştır. Bu ayrılıktan sonra Saab Automobile AB olarak firma baştan yapılanmıştır. Daha sonra firmanın yüzde 50 hissesine General Motors sahip olmuştur. Bu yıllarda iki model daha firma tarafından piyasaya sunulmuştur. Geri kalan yüzde 50 hisse de GM tarafından satın alınarak firmanın sahibi olmuştur.

Saab firmasının kontrolü 2010 yılında GM tarafından Hollanda merkezli otomobil üreticisi olan Spyker Cars NV şirketine satılmıştır. Firma her zaman yüksek fiyatıyla dikkat çekmiştir. Ancak gelişen ve hızlı artan günümüz modern araç üretimi karşısında yeterli adımları atamadığı için iflas açıklamak zorunda kalmıştır.

Saab daha çok sağlamlığı ve yenilikçi tutumuyla dikkat çekmeyi başarmış bir firmadır. Dünya çapında satış ağına sahip olmasına rağmen 2016 yılında karışık bir sürecin ardından tamamen kapanmıştır. Firma kapanmadan önce elektrikli araçlar konusunda çalışmalar yaptığı ve yeni sedan araçlar için hazırlıklar yaptığı da biliniyor. Firmanın devamı olarak National Electric Vehicle Sweden (NEVS) gösterilmektedir. Ancak bu firmalar birbirinden tamamen bağımsız olarak kabul ediliyor.

İsveç’in Trollhattan şehrinde küçük bir araba tasarlama projesi olarak başlayan Saab’ın serüveni 2016 yılında iflası açıklanana kadar devam etmiştir. 2013 yılında tekrar bir atak yapmasına rağmen açılan davalara ve borç yükünü dayanamayarak kapanmasına karar verilmiştir.

Saab Fiyat Listesi

Henüz fiyat listesi yüklenmemiştir.

Saab Haberleri

haraketli araba