Seres Hakkında

Seres, 2016 yılında faaliyetine başlayan bir elektrikli araç üreticisidir. Xinghai Zhang tarafından kurulan şirketin merkezi Kaliforniya’da bulunan Santa Clara şehridir. Firmanın amacı ABD merkezli olarak bir elektrikli araç hattı kurmak ve üretime başlamak olarak söylenmiştir. Çalışmalara devam eden şirket çatısı altında 150’dan fazla insan faaliyet göstermektedir.

Seres Tarihi

Seres, SF Motors adıyla kurulmuş ve daha sonra Seres adını almış bir elektrikli araç üretim şirketidir. Chongqing Sokon Industry Group’un bir yan kuruluşu olarak faaliyetlerine başlamıştır. Şirket üretim için ilk olarak bir Ar-Ge tesisi kurmuştur. Daha sonra tasarım stüdyosu oluşturulmuş ve çalışanlar ile anlaşılarak faaliyete geçilmesine karar verilmiştir.

Çin merkezli bir şirketin yan kuruluşu olarak faaliyetlerine başlayan şirket gerekli yerlerden izinleri alarak çalışmalarına hız vermiştir. Firmanın farklı ülkelerde Ar-Ge tesisleri bulunmaktadır. Elektrikli araç konusunda önemli bir şekilde çalışmalar yapan şirket 2016 yılında Tesla’nın kurucu ortağı olan Martin Eberhard ile danışmanlık anlaşması imzalamıştır.

2018 yılında şirket ilk konsept araçları olan SF5 ve SF7 modellerinin tanıtımını yaptı. İlk model sadece Çin pazarı için hazırlanıyor ve bunun için çalışmalar aralıksız devam ediyor. Firma araç üretiminin yanında pil üretimi ve elektrikli motorların tedariki konusunda çalışmalarına devam etmektedir. Firma ilk aracı SF5’i Huawei ile anlaşma yaparak piyasaya sunmuştur.

Seres dünya çapında arkasında güçlü bir endüstriyel şirket olan Chongqing yardımıyla faaliyet göstermeye başlamıştır. Birkaç haberde firmanın farklı ortaklıklar aradığı, şirketin bir ara Huawei tarafından satın alınması bile söz konusu olduğu yönde paylaşımlar yapıldı. Bu konuda yeni oldukları pazarda farklı alanlarda çalışmalar yapıldığı görülüyor. Gerekli üretim hattının kurulması, piyasada satış tedarikçileri ile doğru anlaşmalar yapılması ve gerekli reklam anlaşmaları ile kısa sürede kendisi gösterme potansiyeli olan şirketlerden birisi olarak dikkat çekiyor.

Seres Fiyat Listesi

3 Fiyat Listesi

 3
Quattro 4.0 Turbo FSI 600 hp Tiptronic
3996cc
Otomatik
Benzin
7.488.637 ₺

SF5 Fiyat Listesi

 SF5
3996cc
Otomatik
Benzin
7.488.637 ₺

Seres Haberleri

haraketli araba