Smart Hakkında

Smart, 1994 yılında üretilmeye başlayan bir Alman otomobil markasıdır. Şirketin kuruluşunu Mercedes-Benz ve Swatch firmaları yapmıştır. Bir saat üreticisi ve bir otomobil üreticisinin bir araya gelerek ürettiği bu araç küçük araçlar üretmesi ile dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştır. Firma günümüzde yaptığı özel anlaşmalar ile dünyanın birçok ülkesine araç satmaya devam etmektedir.

Smart Tarihi

Smart otomobil firması 1994 yılında bir ortak girişim olarak faaliyetlerine başlamıştır. Mercedes-Benz ve Swatch firmalarının ortaklaşa kurmuş olduğu şirket 2019 yılında önemli bir ortaklık anlaşmasına imza atmıştır. Çin’li otomobil firması Geely ile yapılan anlaşma ile firmanın yüzde 50’si bu firmaya geçmiştir.

Bu anlaşma ile aracın üretim merkezi Çin’in Ningbo şehrine geçmiştir. Mercedes ve Geely firmalarının firmada eşit hisseleri bulunuyor. Çin’de bulunan üretim merkezinde pilli elektrikli otomobiller üretilmeye devam edilmektedir. Avrupa’da tüm satış sonrası faaliyetlerin merkezi Stuttgart olarak belirlenmiştir. Bunun aynında Avrupa’nın birçok farklı noktasında üretim merkezi de bulunmaktadır.

Smart firmasının kuruluş amacı Mikro Kompakt araçlar üretmek olarak belirlenmiştir. İlk ortaklığın ardından 1998 yılında Daimler-Benz firmanın tamamın sahip olmuştur. Bağımsız olarak faaliyet göstermesi 2006 yılında alınan karar ile olmuştur. Aracın logosu dahi bu markanın ileriye dönük, sevimli ve kompakt bir model olduğunun gösterilmesi için yapılmıştır.

Firmanın geçmişi daha eskilere dayansa da faaliyetlerine başlaması uzun geliştirme ve Ar-Ge çalışmalarının ardından olmuştur. Birçok farklı model üreten firma bu araçları tek kapı ve küçük bir model olarak sunmaya dikkat etmiştir.

Geely ile Mercedes arasında yapılan anlaşmanın değerinin yaklaşık 830 milyon Dolar olduğu biliniyor. Bu ortaklıktan ortaya çıkan ilk model Concept1 adı ile ilk deva bir fuarda görücüye çıkmıştır. Farklı tasarımının yanında özel olarak modellenen araç kısa sürede dikkat çekmeyi başardı. Smart markası altında günümüzde Fortwo, Fortwo Cabrio, EQ Fortwo, EQ Fortwo Cabrio ve Smart 1 modelleri bulunuyor.

Firma satışlarını Avrupa, Asya, Kuzey Amerika gibi birçok pazarda devam ettirmeyi başarıyor. Elektrikli model tasarımları ve tam bir şehir içi model olması sebebiyle tercih edilmesi dikkat çekiyor.

Smart Fiyat Listesi

Forfour Fiyat Listesi

 Forfour
Quattro 4.0 Turbo FSI 600 hp Tiptronic
3996cc
Otomatik
Benzin
7.488.637 ₺

Fortwo Fiyat Listesi

 Fortwo
Quattro 4.0 Turbo FSI 600 hp Tiptronic
3996cc
Otomatik
Benzin
7.488.637 ₺

Smart Haberleri

haraketli araba