Tata Hakkında

Tata Motors Limited olarak 1945 yılında faaliyetlerine başlamış, Tata Group çatısı altında bulunan bir yan kuruluştur. Şirketin kurucusu Mr. Ratan Naval Tata’dır. Hindistan’da faaliyetlerine başlayan şirket günümüzde dünya çapında hizmetlerine devam etmektedir. Bombay Borsasında faaliyet gösteren şirket binek otomobiller başta olmak üzere minibüs, otobüs, manyok, spor araba, inşaat ekipmanları ve askeri araçların üretimi yapmaktadır.

Tata Tarihi

Tata, 1945 yılında mühendislik ve lokomotif şirketi olarak faaliyetlerine başlamıştır. Bundan 9 yıl sonra 1954 yılında Alman üretici Daimler-Benz ile ortaklık anlaşması yaparak araç üretimine de başlamıştır. Bu ortaklık 1969 yılında son bulmuştur. Bunun ardından Tata Motors olarak tekrar faaliyetlerine 1988 yılında başladı. İlk binek aracını piyasaya bu yıl sundu.

Tamamen Hintli bir üretim olan ilk araç Tata Sierra oldu. Firma sürekli olarak gelişmeye devam etti ve Hindistan pazarının en uygun araç üreten firması olmayı başardı. Dünyanın en uygun fiyatlı aracını üreten firma gelirlerini arttırarak önemli satın alımların altına imza attı. Daewoo Commercial’ı 2004 yılında aldı, 2008 yılına gelindiğinde Jaguar ve Land Rover’ın satın alımını tamamladı.

Tata Motors araç üretiminin yanında Hitachi ve Stellantis firmalarıyla inşaat ekipmanları ve otomotiv parçaları üretimi konusunda önemli anlaşmaları bulunmaktadır. Firmanın merkezi Bombay şehrinde bulunuyor. Dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında yer almayı başaran firmanın yıllık üretim adeti 1 milyondan fazladır.

Tata hizmetlerine dünya çapında devam etmektedir. Fortune Global 500 listesinde en büyük 265. şirket olma özelliğini elde etmiştir. Hızlı ve etkili bir büyüme trendine sahip olan şirket yaptığı anlaşmalar, yaptığı satın almalar ile giderek gücünü arttırmayı devam etmektedir.

Türkiye’de satışı yapılan firma Mini, Sedan, SUV ve MPV tarzında farklı araç versiyonları vardır. 2021 yılında önemli bir yatırım şirketi tarafından elektrikli araç üretimi için 1 milyar dolarlık bir yatırım desteği almıştır. Firmanın önceliği Hindistan pazarı olmakla birlikte dünyanın birçok farklı ülkesine ihracat yapmakta ve müşterilerin memnuniyetini sağlamak için doğru adımları atmaktadır.

Tata Fiyat Listesi

Tata Haberleri

haraketli araba