XEV Hakkında

XEV, İtalya merkezli bir sadece elektrikli araç üreten bir otomobil firmasıdır. Küçük boyutlu sadece şehir içerisinde hareket etmesi için tasarlanmış bu araçlar kullanım alanından daha çok kısa sürede ve düşük maliyette bir noktadan diğerine inanları ulaştırmayı amaçlamaktadır. Ülkemizde de satışta bulunan firma elektrikli araç piyasasında ilgi çekmeye çalışanlar arasında yer almaktadır.

XEV Tarihi

XEV firması 21. Yüzyılda faaliyetlerine başlayan elektrikli araç firmalarından bir tanesidir. Çin merkezli önemli bir motor üreticisi olan JAC Motors tarafından üretilen ve İtalya merkezli XEV firması tarafından satışa sunulan araçlar daha çok rahat kullanım ve düşük yakıt maliyetine odaklanmış şekilde satılmaktadır. Firma ülkemizde satışa XFM Otomotiv ile birlikte yaptığı anlaşma ile girmeye karar vermiştir.

Jac Motors, dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden birisi olan Volkswagen’in Çin’li ortağı olarak faaliyetlerine devam etmektedir. 1964 yılında faaliyetlerine devam eden firma dünyanın birçok araç üreticisine motor sağlaması ile bilinmektedir. Bunlarından bir tanesi de İtalya merkezli XEV firmasıdır.

Firmanın araç üretim merkezi Çin olmasına rağmen merkezi İtalya’da bulunduğu için İtalya merkezli bir marka olarak biliniyor. İlk modeli olan XEV iEV7S, en dikkat çekici araçlardan birisi olmayı başarmıştır. Bunun ardından duyurulan diğer model olan YOYO modeli, dünya da 3D model ile üretilen ilk araç olmayı başarmıştı.

Ülkemizde dört tekerlekli motosiklet olarak kabul edilen araç ehliyetsiz olarak kullanma özelliği sebebiyle dikkat çekiyor. Sadece 450 kg ağırlığında olan araç maksimum 80 km hıza sahipken, 150 kilometre menzili ile dikkat çekiyor. İki kişilik olan bu araçlar insanların şehir içerisinde rahatça bir noktadan diğerine ulaşımlarını sağlayabilmeleri için piyasa da bulunuyor.

Ülkemizde de satışı merakla beklenen YOYO modeli özellikle sıkışık trafiğe sahip büyük şehirlerde yoğun ilgi görmesi beklenen araçlar arasında yer alıyor. Kolay şarj edilebilmesi, çok kolay adapte olması ve internet üzerinden araç kullanımı aktif hale getirebilmesi ile bilinen bu firma gelecekte en ilgi çekici elektrikli araç firmaları arasında yer almak için çalışmalarına devam ediyor.

XEV Fiyat Listesi

iEV7s Fiyat Listesi

 iEV7s
Quattro 4.0 Turbo FSI 600 hp Tiptronic
3996cc
Otomatik
Benzin
7.488.637 ₺

XEV Haberleri

haraketli araba