Birarabam Nedir? Müşteri Memnuniyeti ve Şikayetleri

27 Ağu 2023
0 Yorum
Birarabam Nedir? Müşteri Memnuniyeti ve Şikayetleri
İÇİNDEKİLER

Ülkemizde araba fiyatları arttıkça almak zorlaşmaya başlamıştır. Araba sahibi olmanın yolları zorlaştıkça, yeni fırsatlar ve imkanlar aranmaktadır. Birarabam bu fırsat veya imkanlardan biridir. Birarabam ile faizsiz, peşinatlı veya peşinatsız, taksitle araba alma fırsatı yakalayabilirsiniz. 2017 yılında kurulan Birarabam firması hakkında merak edilen birçok konu bulunmaktadır. Güncel Arabalar ekibi olarak okurlarımız için detaylı araştırma yaparak, Birarabam hakkında bulduklarımızı paylaşıyoruz.

Birarabam Nedir?

Birarabam, 2017 yılında kurulan Birevim firmasının alt kuruluşudur. Araba almak isteyen finansman yatırımcıları için hayata geçirilmiştir. Birarabam finansman yatırımcıları için banka kredisi kullandırmadan faizsiz, peşinatlı veya peşinatsız, taksitle araba, motosiklet gibi taşıt almalarında finansman sağlamaktadır.

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi, Genel Müdürü Av. Mahir Orak’tır. Birarabam firmasının Türkiye genelinde 96 adet şubesi ve 1000’in üzerinde çalışanı bulunmaktadır. Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ve deprem olaylarından önce şube sayısını 100’ün üzerinde çıkarmıştır.

Birarabam İletişim Bilgileri

İnternet Sitesi: https://www.birarabam.com/

Telefon Numarası: 444 23 53

Genel Müdürlük: Küçükbakkalköy Mah. Merdivenköy Yolu Cad. No:2/A Ataşehir / İstanbul

Birarabam Nasıl Araba Sahibi Yapıyor?

Birarabam firmasından araba, motosiklet, ticari araç sahibi olabilmek için ödeyebileceğiniz taksitlere uygun veya toplam bütçenize göre Araç Finansmanına kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Araç Tasarruf Planlarına kayıt yaparken peşinat verebilir veya peşinat vermeden de sürece dahil olabilirsiniz. Peşinat vermeniz size teslimat sürenizin kısalmasına neden olacaktır. BİRARABAM’da teslimat tarihiniz, seçmiş olduğunuz tasarruf planı ve belirlediğiniz ödeme planına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Kayıt yaptırdığınız tasarruf planına göre, operasyonel işlemlerin sorunsuz gerçekleşmesi ve hukuki süreçlerin eksiksiz işlemesi amacıyla, müşterilerden bir defaya mahsus bir hizmet bedeli alınmaktadır. Bu bedel, tasarruf miktarı ve seçilen plana göre, %7 ile %15 arasında bir oranda belirlenmiştir. Tüm işlemleri tamamladıktan sonra noter huzurunda yapılan kura çekilişleri sonucunda hangi ay ve hangi yıl size ödeme yapılacağı belirlenmektedir. Not: Tasarruf planları özelinde 6 aylık periyotlarla çekiliş yapılmaktadır.

Birarabam Örnek Ödeme Tablosu Hesaplama

Ödeme tablosu tamamen BİRARABAM firmasından bağımsız olarak hazırlanmıştır. Gerçek ödeme bilgisini almak için firma iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır. Hesaplama tablosunu hazırlarken hem peşinatlı hem de peşinatsız başvuru yapacaklar için ödeme planı hazırladık.

PEŞİNATLI ÖDEME TABLOSU
Tasarruf Tutarı Tasarruf Sahibi Sayısı Aylık Taksit Teslimat Süresi Hizmet Bedeli Peşinat Tutarı İlk Ay Ödencek Tutar
1.000.000 TL 100 7.000 1 – 48 Ay Arası 100.000 TL 300.000 TL 407.000 TL
PEŞİNATSIZ ÖDEME TABLOSU
Tasarruf Tutarı Tasarruf Sahibi Sayısı Aylık Taksit Teslimat Süresi Hizmet Bedeli Peşinat Tutarı İlk Ay Ödencek Tutar
1.000.000 TL 100 10.000 TL 1 – 72 Ay Arası 100.000 TL 0 TL 110.000 TL

Not: Bu hesaplama 100 kişilik grup için planlanmıştır. Ayrıca hizmet bedeli %10 üzerinden işleme alınmıştır. Daha fazla bilgi sahibi olmak için Birevim veya Birarabam firmasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Birarabam İle Araba Almak Mantıklı Mı?

Araba almak artık fiyatlarından dolayı imkansız hale gelmiştir. 1.000.000 TL altında satılan araba modellerinin sayısı çok azdır. Bu nedenle doğru yöntem veya finansal çözümler bulmak gerekmektedir. Peki Birarabam ile araba almak mantıklı mı?

Pandemi öncesinde banka kredilerinin yüksek oluşu, faizli işlem yapmak istemeyen kişiler ve araba fiyatlarının çok hızlı yükselmemesi nedeniyle Birarabam gibi firmalar açısından mantıklı bir finansal çözüm olarak gözüküyordu. Ancak ülkemizdeki ekonomik şartlardan dolayı her şeyin fiyatı sürekli artmaktadır. Bu nedenle sabit bir tutar üzerinden uzun vadeli yatırım yapmak mantıksız bir çözümdür. Şuan 1.000.000 TL’lik bir araba almak için Birarabam’a yazıldığınızda, sizi 6 ay sonra ödeme yapılsa bile arabanın fiyatı büyük ihtimalle yükselmiş olacaktır. Faizsiz araba almak isteyenler için halen alternatif bir çözümdür.

Birarabam Güvenilir Mi?

Tasarruf finansmanı alanında faaliyet gösteren Birevim, Türkiye’nin bankacılık sektörünü denetleyen resmi otorite olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından denetlenen bir finansman kuruluşudur. Mart 2021’de TBMM tarafından kabul edilen Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu kapsamında, Birevim’in tüm işleyişi BDDK’nın denetimine girmiştir.

Kanun gereği, Birevim’in tasarruf fon havuzunu yönetimi, şirketin ana iş operasyonlarından ayrı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. BDDK tarafından hazırlanan düzenlemelere göre, tasarruf sahipleri ile Birevim arasında imzalanan sözleşmelerde, tasarruf sahiplerinin hakları açıkça belirtilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Kanunun kabulüyle birlikte Birevim, BDDK’ya uyum süreci için başvuruda bulunmuş ve bu süreci başarıyla tamamlamıştır. Şirket, 100 milyon TL sermaye gerekliliğini, teknolojik altyapıyı, hizmet kalitesini ve denetim mekanizmalarını eksiksiz olarak yerine getirerek BDDK’dan onay almıştır. Bu başarısıyla Birevim, BDDK lisanslama sürecine en hazır olan tasarruf finansman şirketi olarak konumunu pekiştirmiştir.

Bu nedenle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) denetleniyor diyebiliriz.

Müşteri Memnuniyeti ve Şikayetleri

Müşteri memnuniyetini öncelikli bir değer olarak görüyor ve tüm şikayetleri ve geri bildirimleri ciddiyetle ele alıyor. Her bir şikayet veya yorum, Birarabam Çağrı ve Çözüm Merkezi kanallarıyla titiz bir incelemeye tabi tutulur. Alınan geri bildirim, konu hakkında en uygun uzmana hızla yönlendirilir. Uzman, şikayetin detaylarını anladıktan sonra, etkili bir çözüm stratejisi oluşturur. Soruşturma ve incelemenin tamamlanmasının ardından, bir Birarabam müşteri temsilcisi, problemi çözmek için müşteriyle iletişime geçer. Birarabam’ın şikayet hattına gelen geri bildirimler, tamamen çözülmeden dosya kapatılmaz. 2020 yılında Şikayetvar platformunda Birarabam’ın müşteri memnuniyeti %99.6 ve teşekkür oranı %94.1 olarak kaydedilmiştir, bu da firmanın bu alandaki başarısını göstermektedir. Ancak son 2 yıldır bu oranlar çok düşmüştür.

Sosyal medya hesaplarından her ay yeni tasarruf sahibinin araba veya motosiklet sahibi olduğuyla ilgili paylaşım görmekteyiz. Buda şirketin düzenli bir şekilde işleyişinin devam ettiğiniz göstergesidir. Ancak bir yandan sikayetvar.com/birevim sayfası üzerinden artan bir şikayet konusu bulunmaktadır. Şikayet nedenlerini iyi araştırıp karar vermeniz önemli bir konudur.

Not: Bu içerik sadece bilgilendirme amacıyla oluşturulmuştur. Hiçbir şekilde okurlarımızı olumlu veya olumsuz yönlendirme söz konusu değildir.

haraketli araba