Elektrikli Arabalar

07 Mar 2024
0 Yorum
Elektrikli Arabalar
İÇİNDEKİLER

Artan benzin maliyetleri, geleneksel içten yanmalı motorların kullanımdan kaldırılması, hükümet indirimleri ve altyapıya artan odaklanma ile birlikte, Elektrikli Arabaların geleceğin yolu olduğuna şüphe yok. Ancak Elektrikli Araç (veya EV) kullanım açısından yeni başlayanlar için zor olabilir…

Çeşitli EV türlerini, bir elektrikli araç sahibi olmak ve şarj etmek için gereken kurulumu ve daha uzun yolculuklar için gereken lojistik ve dikkate alınması gereken hususları anlamak, araç sahiplerinin gezinmesi gereken şeylere sadece birkaç örnektir.

elektrikli arabalar

Elektrikli Arabalar Nedir?

Elektrikli araba gibi elektrikli bir araç, hızlanmak ve sürmek için bir pil takımıyla çalışan bir veya daha fazla elektrik motoru kullanır. EV tipine bağlı olarak, elektrik motor(lar)ı ya geleneksel bir içten yanmalı motora (ICE) yardımcı olur ya da araca tamamen güç sağlar.

Elektrikli Arabaların Faydaları ve Dezavantajları

Faydaları Dezavantajları
CO2 emisyonlarını azaltın Satın almak daha pahalı olabilir
Sahip olmak ve işletmek daha ucuz Halka açık şarj istasyonları zorlu bir görev olmaya devam ediyor
Daha az bakım gerektirir Şarj etmek zaman alabilir
Sürmek için hızlı ve eğlenceli! Menzil kaygısı

Elektrikli Araba Türleri

Hibrit Elektrikli Araç (HEV)

Kapalı döngü hibrit, şu anda en yaygın elektrikli araç türüdür. HEV’ler, yakıt tüketimini azaltmak için geleneksel içten yanmalı motoru (ICE) bir pil ve elektrik motoruyla ayrı ayrı veya birlikte çalışır. HEV’deki pil sürüş sırasında şarj edilir, bu nedenle asla fişe takılmalarına gerek kalmaz. Yaygın HEV’ler arasında Toyota RAV4 Hybrid ve Lexus RX bulunur .

Plug-in Hibrit Elektrikli Araç (PHEV)

Bir HEV gibi, PHEV’ler de bir elektrik motoruyla birlikte çalışan bir içten yanmalı motora sahiptir. Ancak, daha büyük bir pille, bir PHEV, ICE devreye girmeden önce yalnızca elektrik gücüyle 40 ila 60 km arasında herhangi bir yere sürülebilir. Adından da anlaşılacağı gibi PHEV’lerin pili yeniden şarj etmek için fişe takılması gerekir. Popüler modeller arasında Mercedes-Benz GLC300e Plug-In Hybrid ve MG HS Plus EV bulunur .

“Elektrikli Araçlar İçin Yeni ÖTV Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi” haberimizi okumak ister misiniz?

Batarya Elektrikli Araç (BEV)

Bir veya iki elektrik motoruna güç sağlayan geniş bir pil dizisine sahip tamamen elektrikli araçlardır. 300 ila 500 km arasında herhangi bir yerde sürüş menzili olan BEV’lerin evde veya halka açık şarj istasyonlarında şarj edilmesi gerekir. Popüler BDEV’ler Tesla Model 3 ve Porsche Taycan’ı içerir .

Yakıt Hücreli Elektrikli Araçlar (FCEV)

BEV’ler gibi, yakıt hücreli elektrikli araçlar da tamamen elektrikle çalışır ve sıfır CO2 emisyonu üretir. Ancak, elektrik şebekesine bağlanmak yerine, FCEV’ler bir otomobilin yakıt deposuna benzer bir tankta depolanan hidrojeni yakarak kendi güç kaynaklarını üretir. Yeniden şarj gerekmez. Bunun yerine, hidrojen, benzin veya dizelin geleneksel bir ICE arabasına olduğu gibi FCEV’nin yakıt deposuna pompalanır. Toyota Mirai ve Hyundai Nexo , Avustralya’da devam eden denemelerin bir parçası olmasına rağmen, şu anda yaygın olarak mevcut değil.

Popüler Elektrikli Modeller

Popüler Hibrit Modeller

Elektrikli Araba Satış Trendleri

Elektrikli araçlar için Türkiye satış ivmesi artmaya devam ediyor. Nisan 2022’de elektrikli otomobiller, tüm yeni otomobil satışlarının yüzde 1,0’ını oluştururken, geçen yılın aynı ayına göre sadece yüzde 0,3’tü.

Elektrikli Araba Dolum Süreleri

Bir elektrikli araba sahibi olmanın nasıl bir şey olduğunu keşfedin; nasıl ve nerede şarj edileceğinden, seyahatlerinizi planlamaktan ve EV’nizin pillerini doldurmanın ne kadara mal olacağından.

Modeller Pil Boyutu Tam Şarj Süresi Menzil
Tesla Model 3 40kWh 9 saat 20 dakika 360km
MG ZS EV 62kWh 8 saat 45 dakika 410km
Porsche Taycan 62kWh 8 saat 45 dakika 410km
HYUNDAI KONA 40kWh 9 saat 20 dakika 360km
Volvo XC40 62kWh 8 saat 45 dakika 410km
Hyundai Ioniq 5 40kWh 9 saat 20 dakika 360km
Mercedes-Benz EQA 40kWh 9 saat 20 dakika 360km

Şarj İstasyonu Haritası

Elektrikli aracınızla yola çıkmayı mı düşünüyorsunuz? Ülke çapındaki bu şarj istasyonları haritası, önceden plan yapmanıza ve (ve aracınızın) akülerini nerede durdurup yeniden şarj edebileceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.

haraketli araba